1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kredyt hipoteczny może zdrożeć od 1 stycznia?

Kredyt hipoteczny może zdrożeć od 1 stycznia?

W 2016 roku kilka czynników wpłynęło na wzrost kosztów kredytu hipotecznego. Czy w nadchodzącym roku również czekają nas zmiany? Kilka projektów, może, ale nie musi zmienić ceny. Nowe regulacje idą w stronę zabezpieczenia interesów potencjalnych kredytobiorców.

Ustawa o kredytach hipotecznych

Parlament Europejski wymaga od państw członkowskich Unii Europejskiej kompleksowych rozwiązań w sektorze kredytów hipotecznych. Dlatego w sejmie rozpoczęły się prace nad ustawą. Nowe, proponowane rozwiązania uprawomocniają dotychczasowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego i dodają nowe rozwiązania.
Wśród proponowanych zmian znalazły się:

  • jednoznaczny zakaz sprzedaży krzyżowej, z wyłączeniem darmowego konta do obsługi zadłużenia.
  • ograniczenie naliczanej marży za wcześniejszą spłatę kredytu jedynie do kosztów poniesionych przez instytucje finansową. Spowodowanych wcześniejszym uiszczeniem zobowiązania.
  • po trzech latach bank nie będzie mógł pobrać prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.
  • kredytobiorca uzyska możliwość odstąpienia od kredytu w przeciągu dwóch tygodni.
  • waluta w jakiej zostanie zaciągnięty kredyt zależy od waluty w jakiej się zarabia.
  • wszyscy doradcy kredytowi będą wpisani do ogólnodostępnego spisu, będą musieli dysponować odpowiednimi kwalifikacjami.
  • Wszystkie instytucje finansowe, nie tylko banki oferujące MdM martwi zakaz cross – sellingu. Uważają, że marże i prowizje są za niskie i właśnie dodatkowe ubezpieczenia i usługi generowały zysk przy kredytach hipotecznych. Konsultacje w sprawie ustawy pewnie będą gorące.

    Kredyt ze stałym oprocentowaniem

    Niskie stopy procentowe w końcu zaczną rosnąć. KNF szuka rozwiązań, aby zabezpieczyć pieniądze kredytobiorców. Do konsultacji trafił projekt rekomendacji o kredytach ze stałym oprocentowaniem. Do tej pory tylko kilka banków miało je w swojej ofercie, jednak udział takich zobowiązań w rynku jest minimalny. Idealnie przygotowane do takiego rozwiązania są banki hipoteczne, które oferują podobne rozwiązania i mają możliwość emisji listów zastawnych. Serwis hipoteki.net w artykule – https://hipoteki.net/bank-hipoteczny-co-warto-wiedziec/ podkreśla, że te instytucje finansowe są doskonale przystosowane do takiego rozwiązania, gdyż mogą zapewnić sobie długoterminowe, stabilne finansowanie.

    Mieszkanie dla Młodych 2017

    Analitycy obawiali się, że po grudniowych promocjach kredyt na mieszkanie podrożeje wraz z początkiem roku. Wszystko przez MdM 2017, panował pogląd, że banki wykorzystają rządową dopłatę i pośpiech, by zarobić jak najwięcej. O przygotowaniach związanych z MdM 2017 wspominaliśmy wcześniej- https://www.mieszkaniedm.pl/goraca-atmosfera-przed-mdm-2017/. Przed szereg wystąpił jednak Eurobank, proponując atrakcyjne warunki. Na szczęście regulacja wolnorynkowa zadziałała i na rywalizacji zyskają tylko klienci.

    Wszystko zmiany idą w kierunku lepszego zabezpieczenia z jednej strony klientów, z drugiej banków. Mechanizmy rynkowe nie pozwolą na windowanie cen, jednak sytuacja jest dynamiczna. Wciąż Duże środki na Mieszkanie dla Młodych, w tym MdM 2018 i niepewna sytuacja związana z nowym programem Mieszkanie Plus będzie mobilizująco wpływać na rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych.