1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Refinansowanie kredytu – szansą dla beneficjentów Rodziny na Swoim

Refinansowanie kredytu – szansą dla beneficjentów Rodziny na Swoim

Od kilkunastu lat młodzi ludzie, którzy myślą o własnym mieszkanie lub domu mogą liczyć na pomoc państwa. Obecnie Polacy mogą korzystać z dofinansowania do kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, jego następcą ma być projekt Mieszkanie Plus, który skupi się na rynku najmu, natomiast pierwsze tego typu przedsięwzięcie to Rodzina na Swoim. Pomysłodawcą projektu była poprzednia ekipa rządowa, działał on bowiem w latach 2007-2013 .

Idea pomocy, podobnie jak w MdM, opierała się na dofinansowaniu do części kosztów pożyczki mieszkaniowej. Dotacja ta miała jednak nieco inny charakter – dotyczyła dopłat do odsetek kredytu hipotecznego . Jak łatwo się domyślić, dla większości beneficjentów okres dofinansowania zakończy się niebawem. W praktyce oznacza to, że wysokość miesięcznej raty drastycznie wzrośnie. Dla wielu rodzin będzie to ciężar nie do udźwignięcia. Co zrobić, by comiesięczne zobowiązanie nie obciążyło nadmiernie domowego budżetu? Dobrym rozwiązaniem dla beneficjentów Mieszkania na Swoim może okazać się refinansowanie kredytu hipotecznego. Na czym ono polega? Kiedy zdecydować się na taki krok?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to takiego?

Refinansowanie kredytu polega na zaciągnięcie pożyczki w innym banku na spłacenie dotychczasowego zobowiązania finansowego. Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się opłacalne dla uczestników programu Rodzina na Swoim? Nie da się ukryć, że opcja dopłaty do kredytu hipotecznego spowodowała swoisty boom kredytowy, z którym mieliśmy do czynienia w latach 2009-2012, wówczas udzielono prawie 180 tysięcy pożyczek mieszkaniowych, a podczas całego okresu trwania programu udzielono ich prawie 200 tysięcy.

Pokrycie przez państwo 50 % rat odsetkowych stanowiło dla kredytobiorców ogromne wsparcie. Warunki udzielania kredytu hipotecznego przez banki nie były jednak tak korzystne jak obecnie. Dla przykładu marża kredytodawcy w latach 2009-2013 wynosiła 3-5%, podczas, gdy dziś nie przekracza 2%. Kredyty hipoteczne były wówczas kosztowne, ponieważ banki wykorzystywały swoje pięć minut. Podwyższone koszty pożyczki mieszkaniowej były tez dla instytucji finansowej rodzajem zabezpieczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe czynniki, może okazać się, że wysokość comiesięcznej raty przekracza nasze możliwości finansowe.

Kiedy refinansowanie kredytu się opłaca?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne tylko wtedy, kiedy inny bank oferuje pożyczkę na bardziej korzystnych warunkach. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych i wybrać najlepszą opcję. Porównując konkretne oferty należy zwrócić uwagę na marżę banku oraz całkowite koszty pożyczki, jeśli są one konkurencyjne – w dłuższej perspektywie – możemy liczyć na duże oszczędności.

Zanim udamy się do placówki z zamiarem refinansowania kredytu, przeczytajmy dobrze obecną umowę kredytową. Czasem bywa bowiem tak, że koszty związane ze wcześniejszą spłatą należności są na tyle wysokie, że refinansowanie będzie po prostu nieopłacalne. Są to jednak sytuacje dość rzadkie. Refinansowanie daje nam bowiem możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co w oczywisty sposób zmniejszy wysokość raty. Ogromnym plusem jest też ogólna atmosfera panująca obecnie na rynku finansowym – obniżenie stóp procentowych, obniżenie wskaźnika WIBOR. To wszystko sprawia, że refinansowanie kredytu z RnS może okazać się dziś bardzo opłacalne.

Więcej informacji o tym temacie znaleźć można na stronie: refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl