Wakacje sprzyjają zauroczeniom, nie tylko innymi osobami, ale także miejscami. Wędrując po górach lub leżąc na plaży zaczynamy marzyć o wyprowadzce w podobne okolice i cieszeniem się pięknymi widokami cały rok. Jak to wygląda cenowo i czy Mieszkanie dla Młodych może przyjść z pomocą w realizacji?
Coraz więcej osób pracuje zdalnie lub otwiera własne biznesy, a to sprzyja większej mobilności. Wyprowadzka na prowincję pozwala nie tylko uciec od tłocznych miast, ale także obniżyć koszty życia. Dla wielu pracowników korporacji, wypalonych intensywną pracą, przeniesie się na wieś lub do niewielkiego miasteczka oznacza nowe, lepsze życie.
Osobom, które chciałyby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, sprzyjają ceny nieruchomości. Przeciętna cena za metr kwadratowy w Ustrzykach Dolnych wynosi 2 500 złotych, ale można znaleźć lokale już w cenie 1 900 złotych za metr. Podobne ceny dominują w innych bieszczadzkich miejscowościach. Za dom, w zależności od stanu budynku oraz wielkości działki, zapłacimy średnio od 200 000 do 1 000 000 złotych. Nie brakuje urokliwych, drewnianych chat do remontu, położnych w głębi lasów. Kupić można także nieruchomości z działającymi usługami: agroturystyką lub izbą karczemną, które mogą stanowić dobre źródło utrzymania.
Równie atrakcyjnie cenowo prezentują się Beskidy. Tu najdrożej jest w Bielsku-Białej, tu zapłacimy ok. 3200 złotych za metr kwadratowy mieszkania. Najtaniej jest w Nowym Sączu – średnia cena za metr jest o tysiąc niższa. Nieco wyższe ceny są w Żywcu i Pszczynie. W przypadku domów – rozbieżność cenowa jest podobna, jak w Bieszczadach.
Najdroższe są Tatry – cena za metr mieszkania w Zakopanem waha się od 4 000 do 9 000 złotych, średnia stawka to około 6 500 złotych. Taniej jest w mniejszych miejscowościach, jednak także tutaj sporo nowych mieszkań kupowanych jest pod wynajem turystom. W przypadku domów ceny są również wyższe, dominują oferty od 300 000 do 1 500 000 złotych.
Drugim kierunkiem, jaki często obieramy w trakcie wakacyjnych wojaży, są nadbałtyckie plaże. Niektórzy są zauroczeni szumem fal tak bardzo, że decydują się tam zostać na stałe. Ceny nieruchomości w nadmorskich miejscowościach są mocno zróżnicowane, zależą od szczegółowej lokalizacji mieszkania. Zauważyć można jednak prostą zasadę – im bliżej morza, tym drożej. Ceny są także wyższe w popularnych kurortach, jak Sopot, Jastarnia lub Ustka, nieco korzystniej można znaleźć lokale w mniejszych miejscowościach.
Ceny pompowane są przede wszystkim przez inwestorów, którzy kupują lokale pod najem dla turystów. Rosnąca ilość portali, ułatwiających rezerwację noclegów oraz firm pośredniczących, sprawia, że takie mieszkanie to świetna inwestycja.
W przypadku domów o cenie także decyduje lokalizacja. Domy w pobliżu plaży kupowane są pod pensjonaty, agroturystykę lub gastronomię. Z tego powodu ceny nie są zbyt przyjazne dla osoby, pragnącej zamieszkać tam na stałe.
Jeśli poważnie planujemy przeprowadzkę w inny region kraju, a do tej pory nie byliśmy właścicielami mieszkania, to program MdM może stanowić idealną pomoc w realizacji planów. Dopłata z programu może uzupełnić lub zastąpić wkład własny. Warto pamiętać, że dodatkowy nabór rozpocznie się już w sierpniu tego roku. To może być doskonały impuls do przeprowadzki!