1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak (prawie) bezboleśnie podnieść zdolność kredytową?

Jak (prawie) bezboleśnie podnieść zdolność kredytową?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny musimy spełnić wiele warunków, które stawia przed nami bank. Mimo to, wysokość udzielonego kredytu może zależeć od wielu innych czynników. Dzięki kilku posunięciom, okazuje się, można liczyć na większy zastrzyk gotówki.

Czynniki, których nie zmienicie przed MdM 2017

Wielkimi krokami zbliża się nowa pula środków na MdM 2017 do której już teraz podpowiadamy jak się przygotować – https://www.mieszkaniedm.pl/goraca-atmosfera-przed-mdm-2017/. To czy zostanie nam przyznany kredyt z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych w dużej mierze zależy od rodzaju zatrudnienia. Najchętniej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Najlepiej z dłuższym stażem. Co nie znaczy, że zatrudnieni na innych warunkach, czy prowadzący własną działalność nie uzyskają kredytowania. Możliwe, że przedstawić będą musieli więcej dokumentów.

Różnicę w podejściu do przyszłego beneficjenta widać przy szerszym spojrzeniu na rodzinę. Większa liczba osób dla banku to wyższe miesięczne koszty utrzymania. Ustawa MdM natomiast uzależnia wysokość dofinansowania od liczby wychowywanych dzieci, od 10 do 20% o czym piszemy w dziale – MdM warunki .

To, co możemy zrobić, żeby poprawić zdolność kredytową

1. Dla banku ważne jest, czy sumiennie spłacaliśmy raty w przeszłości, dlatego warto zajrzeć do BIK i w razie problemów wyprostować sytuację. Warto spłacić wszystkie, nawet drobne zobowiązania bo one również odbiją się na zdolności kredytowej. Ewentualnie warto wybrać kredyt konsolidacyjny.
2. Wydłuż okres spłaty – W takiej sytuacji Bank udzieli wyższego kredytu. Raty stałe przyniosą taki sam efekt.
3. Karta kredytowa to dla instytucji finansowej kolejny potencjalny kredyt, który może utrudnić spłatę. W miarę możliwości warto wziąć pod uwagę likwidację takiej usługi.
4. Osoby bez formalnego związku, ale wspólnie ubiegające się o kredyt mają wyższe miesięczne koszty utrzymania, chyba, że przedstawią dokument informujący o wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego.
5. Kredyt zaciągnięty w złotówkach jest statystycznie 20% wyższy, niż taki, który byłby przy podobnych warunkach, zaciągnięty w obcej walucie. Mimo, Rekomendacja S mocno ogranicza zobowiązania nie w PLN, to dalej dostępne są w Polsce pod kilkoma obostrzeniami.

Dlatego nie warto się zniechęcać. Droga po własne mieszkanie nie zawsze jest prosta, jednak cel jest osiągalny i wart zachodu. Własne cztery kąty to stabilizacja i poczucie spełnienia.