1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kończy się pierwsza pula na 2018 rok?

Kończy się pierwsza pula na 2018 rok?

Osoby, które jeszcze w tym roku zamierzają uzyskać rządową dopłatę do mieszkania, muszą się śpieszyć. Według analiz środków dostępnych w Banku Gospodarstwa Krajowego, pieniędzy na wsparcie powinno starczyć zaledwie do końca tego tygodnia.

Rekordowy rok 2017?

Przypomnijmy pulę na rok 2017 – rozeszła się w rekordowym tempie. Pisaliśmy o tym tutaj: BGK przestaje przyjmować wnioski na MdM 2017. Zainteresowani, którzy składali wniosek w 2 połowie stycznia, częściowo musieli się obejść smakiem. Atmosfera była bardzo gorąca, a zainteresowanie przekroczyło przypuszczalne granice. Ostatni zainteresowani odbijali się od banków jeszcze w lutym. A jak jest teraz?

Pula na 2018 rok – o co dokładnie chodzi?

Ustawa o MdM skonstruowana jest w taki sposób, że dzieli dostępne środki na transze. Na każdy rok przypadała określona ilość pieniędzy. Połowę środków uruchamiano 2 stycznia każdego roku. Druga połowa środków dostępna natomiast była wcześniej, stąd na pierwszą pulę 2018 można było wnioskować już w latach 2014-2016. Obecnie dostępne są właśnie środki z tej transzy. BGK ma obowiązek wstrzymać nabór środków w momencie, gdy ilość zarezerwowanych pieniędzy dojdzie do 95%. Dodatkowe 5% zarezerwowane jest dla rodzin wielodzietnych – z nich wypłacone będą pieniądze przysługujące po urodzeniu 3. i kolejnego dziecka (piszemy o tym tutaj: https://www.mieszkaniedm.pl/dziecko-ciaza-mieszkanie-dla-mlodych/ ).

Na jak długo starczy pieniędzy z pierwszej puli 2018?

Zainteresowanie środkami na 2018 rok jest duże, stąd pojawiły się informacje, że pieniądze mogą się skończyć już na początku kwietnia. Informacje podgrzało oświadczenie jednego z banków, które biorą udział w MdM, o wstrzymaniu naboru wniosków. Warto jednak pamiętać, że może to nie mieć w ogóle związku z topniejącymi środkami, a oceną kapitałową banków.
Udzielanie kredytów hipotecznych obecnie obarczone jest obniżonym ratingiem. Równoważyć mogą je ulokowane przez klientów środki – najczęściej z lokat i rachunków oszczędnościowym. Niskie oprocentowanie tych ostatnich sprawia jednak, że banki mają problem, a klienci masowo wypłacają swoje oszczędności. Stąd właśnie może wypływać decyzja o nieudzielaniu kredytów.
Wróćmy jednak do najważniejszego pytania: kiedy skończą się pieniądze w pierwszej puli na 2018 rok? Jeśli zainteresowanie będzie się utrzymywać na podobnym poziomie, jak teraz – powinno mieć to miejsce na początku maja. Istnieje jednak szansa, że środki będą dostępne do lipca, podobnie jak w zeszłym roku.

A co potem?

Gdy skończą się środki w bieżącej puli, pozostanie jedynie nabór w styczniu 2018. Prawdopodobnie dopłaty z niego rozejdą się w rekordowym tempie. Zachęcamy do zrobienia naszego testu MdM, pozwalającego sprawdzić, czy łapiemy się na pomoc.