1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Koniec puli MdM na 2018 rok

Koniec puli MdM na 2018 rok

mieszkanie dzieki mdm 2018

3 stycznia 2018 roku BGK opublikował komunikat o zakończeniu naboru wniosków na dofinansowanie wkładu własnego. Od dzisiaj wnioski nie będą już przyjmowane. W ciągu zaledwie dwóch dni rozdysponowana została kwota 381 mln zł. W ramach programu od 1 stycznia 2014 roku 110,6 tysięcy beneficjentów otrzymało środki na łączną sumę prawie trzech miliardów złotych.

W tym roku do środy napłynęło blisko 12,7 tysięcy wniosków. Osoby zainteresowane były bardzo dobrze przygotowane i szybciej skompletowały potrzebne dokumenty. W zeszłym roku nabór trwał znacznie dłużej, bo około dwóch tygodni. Była to ostatnia pula środków w ramach programu MdM.

Czy nadal będzie się można starać o dodatkową dopłatę z MdM na narodziny dziecka?

Nadal jednak będzie można starać się o dodatkową dopłatę w wysokości 5% na narodziny trzeciego lub kolejnego dziecka. Ustawa przewiduje taką możliwość przez okres 5 lat od daty przeniesienia lub ustanowienia własności nieruchomości. Obsługą wypłat nadal zajmować będzie się BGK. Środki wypłacane są na wniosek beneficjenta programu, który musi złożyć odpowiedni formularz poprzez kredytodawcę. Formalności należy dokonać w ciągu maksymalnie 6 miesięcy od narodzin (przysposobienia) dziecka. BGK nadal będzie zajmował się rozliczaniem zwrotów dopłat oraz wypłatą środków dla nabywców, przypadającą na 2018 rok.

Zwrot części podatku VAT dla budujących systemem gospodarczym

Osoby budujące domy systemem gospodarczym do końca roku mogą ubiegać się o zwrot części podatku VAT za niektóre materiały budowlane. Wniosek należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, do końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem przystąpiono do użytkowania nieruchomości (najpóźniej jednak do końca roku 2018).

Koniec MdM i co dalej?

Zgodnie z zapowiedziami program MdM mają zastąpić Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Będą one trzecim filarem programu Mieszkanie Plus. Na chwilę obecną trwają prace nad ustawą o IKM. Z założenia mają one funkcjonować inaczej niż MdM. W ramach specjalnych kont będzie można uzyskiwać profity na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, wkład własny w TBS, wykup udziałów w spółdzielni oraz cele remontowe (ale tylko w określonym zakresie). Więcej o IKM przeczytasz na: http://ikm.org.pl/.