1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Lasy Państwowe promują drewniane budownictwo

Lasy Państwowe promują drewniane budownictwo

W marcu tego roku ruszył program Lasów Państwowych „Polskie domy drewniane- mieszkaj w zgodzie z naturą”. Ma on na celu promowanie budownictwa drewnianego i kompleksowe wspieranie tego rodzaju inwestycji. W jego ramach planuje się budowę drewnianych domów, hoteli, odnowienie i przystosowanie niewykorzystanych budynków, a także stworzenie oferty kredytów dających osobom zainteresowanym preferencyjne warunki. Lasy Państwowe rozpoczynają działania na szeroką skalę. Jeżeli zatem myślisz o własnym domu, być może to właśnie dobry moment na urealnienie marzeń.

Lasy Państwowe w programie Mieszkanie Plus

Lasy Państwowe zgłosiły udział w programie Mieszkanie Plus. Budownictwo drewniane ma wesprzeć sytuację mieszkaniową w naszym kraju. Nieruchomości powstawać będą na terenach należących do Lasów Państwowych, mają to być obszary niezalesione, które można będzie przeznaczyć pod lokale mieszkalne, czyli tak zwane grunty marginalne. Takie rozwiązanie poprawi nie tylko sytuację mieszkaniową Polaków, ale także odbije się pozytywnie na liczbie miejsc pracy oraz rozwoju małych miejscowości i obszarów wiejskich.

Minister środowiska uważa, iż projekt doskonale wpisuje się w realizowaną obecnie politykę rządu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na budowę domów jednorodzinnych i tym samym stałoby się dopełnieniem programu Mieszkanie Plus. Do tej pory wybudowano już 50 tego typu domów oraz przeszkolono 300 pracowników, planowane jest stworzenie Centrum Promocji Drewna.

Program Mieszkanie Plus ma na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W jego ramach budowane są mieszkania z opcją najmu lub dojścia do własności. W drugim przypadku czynsz ma być wyższy od standardowego o około 20%. Mieszkanie Plus ma objąć także osoby, które myślą o budowie domu jednorodzinnego. Warunkiem, jaki trzeba spełnić jest brak posiadania w przeszłości lub obecnie mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dotyczy to wszystkich członków rodziny.

Wyjątek stanowią osoby, które utraciły dach nad głową w wyniku działania żywiołu. Gdy liczba chętnych przekroczy liczbę dostępnych gruntów, mają zostać zastosowane kryteria pierwszeństwa. Będą one zależały od zapotrzebowania danej gminy. Działki będą różniły się wielkością, mogą mieć narzucony odgórnie projekt domu, warunki architektoniczne (na przykład budowa z drewna). By przyspieszyć budowę, część dostępnych ofert ma zawierać pozwolenie na budowę. Jak widać deklaracja Lasów Państwowych idealnie wpisywałaby się w nowy program. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany.

Skąd pozyskiwane będą surowce do budowy?

W sierpniu nasz kraj nawiedziły wichury, w wyniku działania żywiołów zostało zniszczonych wiele drzew. Lasy Państwowe chcąc wykorzystać powstałe w ten sposób nadwyżki postanowiły zagospodarować je na cele budowlane. Budownictwo drewniane ma wiele atutów: łagodzi skutki efektu cieplarnianego, produkcja surowców nie powoduje zwiększenia emisji CO2 do atmosfery, budowa jest łatwa i szybka, posiadają dużą, naturalną ochronę cieplną. Nieruchomości powstałe w ten sposób odznaczają się wyjątkową trwałością i żywotnością.

Rewitalizacja budowli drewnianych

W planach Lasów Państwowych jest także rewitalizacja objętych ochroną, niszczejących dzielnic, zbudowanych w konstrukcji drewnianej. W ramach „Wielkiego Szlaku Leśnego” nieużywane już obiekty, powstałe wewnątrz lasów miałyby zostać przekształcone w hotele dla turystów. Dzięki temu powstałyby nowe miejsca pracy. Skorzystaliby na tym również turyści, dzięki łatwiejszemu dostępowi do najpiękniejszych obszarów Polski.

Preferencje kredytowe dla budujących z drewna

Trwają prace nad wsparciem finansowania dla inwestorów chcących budować w technologii drewnianej. W BOŚ Banku dostępny jest już preferencyjny kredyt, przeznaczony właśnie na tego typu cele. Jeżeli budynek będzie spełniał określone standardy energooszczędności, przewidziana będzie możliwość skorzystania z dopłat NFOŚiGW. Takie wsparcie ma zwiększyć zainteresowanie budownictwem tego typu.

Projekt jest dopiero we wstępnej fazie. Jego skuteczność będziemy mogli ocenić dopiero po paru latach. Na razie nie wiadomo, jak dużym zainteresowaniem cieszyć się będą tego typu rozwiązania. Plan zakłada długofalowe działania, które mają skutecznie poprawić sytuację mieszkaniową w naszym kraju, a także wesprzeć rozwój wsi i małych miejscowości.