1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Ustawa o kredytach hipotecznych – najważniejsze zapisy

Ustawa o kredytach hipotecznych – najważniejsze zapisy

środki na kredyt hipoteczny - mdm

Ustawa o kredytach hipotecznych ma za zadanie w większym stopniu chronić kredytobiorców przed nadużyciami. Wiele dodatkowych praw i możliwości zostanie oddane w ręce osób zainteresowanych kredytem hipotecznym już od lipca 2017 roku. Co się zmieni? Jak na tym skorzystamy?

Nowe prawo reguluje wiele płaszczyzn związanych z samym kredytem hipoteczny, ale również z pośrednikami, oferującymi taką usługę. Dlatego w kompleksowy sposób rozwiązuje wiele problemów i ujmuje wiele rozporządzeń w jednolitym dokumencie.

Zmiany dotyczące kredytu hipotecznego

Udzielić takiego kredytu będą mogły jedynie instytucje znajdujące się pod ścisłym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Ustawa wymienia banki i SKOKi, jedynie tam znajdziemy wymienią usługę. Gdy podczas aplikacji nasz wniosek zostanie odrzucony, taka decyzja będzie musiała zostać uargumentowana. Bank w czasie negocjacji nie zmieni również zasad gry, na wstępie podpisywany będzie dokument gwarantujący, że warunki przyznania kredytu nie ulegną zmianie przez kolejne czternaście dni.
O samym kredycie dowiemy się więcej już z reklamy radiowej, cz też telewizyjnej. Nowe umowy będą musiały być regulowane dokładniej, jednocześnie czytelniej. By kredytobiorca nie musiał domyślać się szczegółowych zasad obsługi zobowiązania. Co ciekawe, w ciągu pierwszych dwóch tygodni możemy bezproblemowo odstąpić od kredytu, nie podając nawet przyczyny.

Szybsza spłata kredytu hipotecznego

Często poruszany temat – uregulowania zobowiązania przed czasem, nie jest na rękę pożyczkodawcy. W końcu zarabia na marżach i odsetkach. Teraz w ręce kredytobiorców oddano nowe możliwości. Do 36 miesięcy będziemy mogli oddać pieniądze na lepszych warunkach. Po trzech latach natomiast, koszty te sprowadzone zostaną do absolutnego minimum.
W przypadku programu Mieszkanie dla Młodych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Nie możemy spłacić kredytu hipotecznego przed upływem 5 lat. Ma to bezpośredni związek z ochroną rządowego dofinansowania przed próbami wymuszeń.

Doradcy Kredytowi odetchnęli z ulga

Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniejszym artykule pt. dobry kredyt mieszkaniowy wybierze nam doradca finansowy zmiany dotknęły również tą grupę zawodową.
Od teraz pośrednik będzie musiał wyróżniać się nieposzlakowaną opinią, a także zdać stosowne egzaminy Tylko osoby wciągnięte na oficjalna listę KNF będą mogły oferować usługę pośrednictwa kredytowego.
Zachowany został sposób naliczania wynagrodzeń. Nie będzie on przerzucony na zainteresowanego kredytem, a dalej pokrywany przez bank udzielający kredytu. Jednak będziemy mieć bezproblemowy wgląd w wynagrodzenia oferowane przez doradcę kredytowego z tytułu prowizji.

Ochrona osób, które nie radzą sobie ze spłatą kredytu

Ustawa ma na celu również w większym stopniu chronić osoby, które z różnych przyczyn nie radzą sobie ze spłatą kredytu hipotecznego. Do tej pory nieruchomość była zabierana i wystawiana na licytacje, co nie gwarantowało wysokiej ceny sprzedaży. Obecnie osobna niewypłacalna będzie mogła na własną rękę spróbować sprzedać mieszkanie czy dom na satysfakcjonujących ją warunkach.

Podobne ustalenia powinny się znaleźć w polskim prawodawstwie już wcześniej. Mimo, iż zmiany powinny sięgać głębiej, to każdy krok w kierunku czytelnego prawa obierany będzie pozytywnie.