1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak wybrać konto bankowe?

Jak wybrać konto bankowe?

ludzie w biurze

Konto bankowe jest podstawowym produktem, z jakim mamy do czynienia na co dzień. Wydawać by się mogło, że na ten temat zostało już wszystko napisane, okazuje się jednak, że nadal wielu z nas ma problem z wyborem. Czym się kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę? O co dopytać doradcę w banku, aby nie wpaść w pułapkę?

Opłaty za prowadzenie konta

Dla większości z nas to ile zapłacimy za prowadzenie konta jest kwestią najistotniejszą, tym bardziej, że wiele banków reklamuje się hasłami taki jak: „darmowe konto” czy „konto za 0 zł”. Pamiętajmy jednak, że są to slogany, które maja za zadanie przyciągnąć potencjalnych klientów. Konieczne jest sprawdzenie czy, by rachunek był za 0 zł, nie musimy spełnić konkretnych warunków, takich jak: określona wysokość wpłat, ilość wykonanych przelewów itp.

Na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby do 26 roku życia i emeryci. Banki przygotowują dla nich specjalne oferty, jeśli więc łapiemy się do jednej z tych grup – warto dokładnie sprawdzić, z czego możemy skorzystać.

Opłaty za wydanie i korzystanie z karty bankomatowej – wybierz konto

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze konta bankowego jest opłata za wydanie i utrzymanie karty bankomatowej. O ile standardem jest darmowe wydanie karty, to miesięczna opłata za korzystanie z niej zależy od banku. Chcąc uniknąć opłaty w wielu bankach musimy wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowych.
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na wysokość pobieranej prowizji przy wypłatach z bankomatu. Zazwyczaj za darmo pobierzemy gotówkę z bankomatów sieci macierzystej.

Oplata za przelewy i zlecenia stałe

W większości banków możemy liczyć na darmowe przelewy. Zazwyczaj z dodatkowymi opłatami wiążą się przelewy natychmiastowe oraz zlecenia stałe. Jeżeli często korzystamy z tego typu usług warto poszukać banku, który pobiera najniższą opłatę. Warto także sprawdzić częstotliwość księgowania środków przychodzących.

Dostępność placówek oraz bankomatów

Wybierając konto warto kierować się odległością do bankomatów sieci macierzystej (darmowe wypłaty), jak i dostępem do placówek. Nie zawsze możemy rozwiązać dany problem korzystając z bankowości internetowej lub infolinii. Czasami konieczny może się okazać bezpośredni kontakt z doradcą w banku.

Aplikacje mobilne oraz bankowość internetowa

Dostęp do środków online, możliwość samodzielnego wykonywania przelewów czy wnioskowanie o kredyt przez aplikacje mobilną to dziś standard. Jest to duże ułatwienie dla osób będących często w podróży. Bez problemu mogą kontrolować stan konta za pomocą telefonu. Bardzo ważne jest aby sprawdzić dokładnie jakimi zabezpieczeniami dysponuje bank aby uniknąć włamania.

Wybór konta zależy od naszych preferencji. Cześć osób dokonuje wypłat tylko w placówkach, druga część płaci tylko kartą. Dokładnie analizując swoje przyzwyczajenia będziemy wiedzieli jakimi kryteriami się kierować. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim ma to być bezpieczne miejsce na które mają wpływać nasze dochody. Czasami warto zapłacić więcej i mieć pewność, że pieniądze są w dobrych rękach. Jeśli szukasz rankingu kont bankowych – zajrzyj na stronę kontomat.net.