1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Co po MdM?

Co po MdM?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych po czterech latach przeszedł do historii. Zgodnie z przewidywaniami w ciągu dwóch dni stycznia rozdysponowana została ostatni pula 380 mln złotych, z których skorzystało prawie 13 tysięcy osób. Z kolei informacje dotyczące Mieszkania Plus (nowego programu rządowego mającego na celu zrewolucjonizować rynek najmu w Polsce) nie są optymistyczne.

Mieszkanie dla Młodych – podsumowanie

Mieszkanie dla Młodych było skierowane głównie do rodzin z dziećmi (to oni otrzymywali największe wsparcie). Z danych wynika, że największa ilość wniosków dotyczyła dofinansowania na poziomie 10% – rząd wydał aż miliard złotych. Najmniej – 125 milionów złotych – wypłacono w związku z wnioskami o 20% dofinansowanie. Dodatkowe 3 miliony złotych objęło wsparcie z 297 wniosków, w przypadku których młodzi ludzie starali się o środki finansowe z tytułu dodatkowego, 5% wsparcia.

Dotyczyło ono sytuacji posiadania 3 bądź kolejnego dziecka. Ogółem przynajmniej jedno dziecko posiadało ponad 27 tysięcy wnioskodawców. W sumie złożonych zostało aż 96 531 wniosków na łączną sumę dofinansowania 2,5 miliarda złotych. Z tego zostało zawartych 95 139 umów kredytowych.

Liczby robią wrażenie. Jednak według Najwyższej Izby Kontroli około 25 proc. beneficjentów znajdowało się w sytuacji pozwalającej na samodzielne kupno nieruchomości. W związku z tym, że w MdM nie zostały wprowadzone progi dochodowe, z dofinansowania korzystały osoby zarabiające nawet 20 tys. zł miesięcznie. Z kolei deweloperzy oceniają program bardzo pozytywnie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż wzrosło zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Nie można zaprzeczyć, że program znacząco wpłynął na rozwój budownictwa w Polsce.

Koniec MdM a Mieszkanie Plus i IKM

Program Mieszkanie Plus jest priorytetowym zadaniem rządu PiS. Ma on na celu zlikwidować problem deficytu mieszkaniowego, z jakim od wielu lat zmagamy się na polskim rynku. Jego głównym założeniem jest budowa mieszkań, które będą wynajmowane po cenach niższych niż rynkowe.

Mimo zapowiedzi, że zapisy mają rozpocząć się w połowie roku, wielu specjalistów wątpi w taką możliwość. Na początku stycznia trafił do uzgodnień projekt ustawy o działach administracji rządowej zgodnie z którymi kwestiami mieszkaniowymi ma zając się bezpośrednio premier Morawiecki. Celem takiego zabiegu jest przyśpieszenie prac i wywiązanie się z wcześniejszych obietnic.
Pierwsze mieszkania mają trafić na rynek w 2019 roku.

Poza Mieszkaniem Plus aktualny rząd planuje wprowadzić Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM – ikm.org.pl), mające na celu wspomóc Polaków w oszczędzaniu na zakup własnej nieruchomości. Ustawa miała wejść w życie na początku roku. Niestety, nadal jest w trakcje konsultacji i nie wiadomo, kiedy trafi do sejmu. Pozostaje wiele pytań dotyczących wysokości premii od rządu czy zakresu prac remontowych podlegających dopłacie.

Po wykorzystaniu ostatniej puli pieniędzy z programu Mieszkania dla Młodych osoby, które chcą kupić mieszkanie nie mają w tej chwili możliwości uzyskania jakiejkolwiek dopłaty lub wsparcia od państwa. Trudno też określić kiedy prace nad Narodowym Programem Mieszkaniowym przyśpieszą a tym bardziej wejdą w życie.