Początek XX wieku upłynął pod znakiem gwałtownego rozwoju przemysłowego i rewolucji technicznej. Pojawił się kult techniki i nauki, który zapoczątkował w sztuce nowy, awangardowy kierunek. Futuryzm, bo o nim tu mowa, zakładał odrzucenie tradycyjnych rozwiązań i patrzenie w przyszłość. To właśnie wtedy zrodziło się przekonanie o ogromnych możliwościach człowieka, a nawet idea zlikwidowania bibliotek i muzeów, które w rozumieniu zagorzałych futurystów były winne utrwalania w społeczeństwie form przestarzałych. Do tego na szczęście nie doszło. Zdarzyło się jednak coś innego, dzięki czemu dziś możemy podziwiać nietuzinkowe formy mebli, oświetlenia i innych domowych sprzętów.
Futuryzm został podchwycony przez twórców wzornictwa przemysłowego i szybko wdarł się na salony. Dziś spotykamy się z nim we wnętrzach mieszkalnych oraz komercyjnych, gdzie zachwyca swą niezwykłą formą i spotyka się z uznaniem użytkowników. Futuryzm w oświetleniu ma szczególnie interesujący wymiar. Idzie bowiem w parze z zastosowaniem nowoczesnych technologii, sprzyjających tworzeniu form niekonwencjonalnych i zaskakujących, które doskonale wpisują się w ten nurt i przywodzą na myśl rozwiązania pochodzące z przyszłości.
Współcześni producenci oświetlenia garściami czerpią z futuryzmu, oferując zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i na swoich stronach internetowych niezwykle szeroki asortyment lamp różnej kategorii. Przykładem jest sklep z lampami Azzardo, który charakteryzuje się niezwykłym bogactwem takiego oświetlenia. Znajdziemy w nim szeroki wybór lamp wiszących, cechujących się niekiedy prostymi, innym razem zadziwiająco skomplikowanymi formami, w niczym nieprzypominających tradycyjnych żyrandoli. Obok nich dostępne są także kinkiety, plafony, lampy stojące oraz te przeznaczone na biurko.
Futuryzm w oświetleniu nie narzuca konkretnych kształtów, czy rozmiarów. Odrzuca jednak konwencjonalne rozwiązania i poszukuje nowych, niespotykanych dotąd w tej branży form, które często stanowią nie tylko oświetlenie, ale są też doskonałym przykładem sztuki użytkowej. Futurystyczne oświetlenie jest więc coraz częściej elementem wyposażenia wnętrz o dwojakiej funkcji. Z jednej strony rozjaśnia wnętrze, z drugiej stanowi jego dekorację.
Futurystyczne oświetlenie to niezwykłe bogactwo form i kształtów. Jego twórcy szukają inspiracji w przeróżnych miejscach, sięgając między innymi do wspomnień z dzieciństwa, a także do kształtów, które tworzy sama natura. Dzięki temu mamy możliwość podziwiać takie oprawy oświetleniowe jak lampa wisząca Balloon, kinkiet i lampa wisząca z serii Snake lub cechującą się niezwykle dekoracyjną formą lampę Star 100.
Co ciekawe, tak wyszukane i nietuzinkowe oświetlenie ma wiele wspólnego z minimalistycznym i nastawionym na praktyczne rozwiązania stylem skandynawskim. Co łączy oba nurty? Zarówno w jednym, jak i drugim dostrzegamy prostotę, wynikają z zastosowania ograniczonej ilości surowców, takich jak np. szkło oraz aluminium, a także unikanie zdobień i bogactwa barw. Paleta kolorystyczna futurystycznego oświetlenia jest dość ograniczona, a oprawy typu Balloon są tu wyjątkiem potwierdzającym regułę. Zazwyczaj spotkamy się z barwą czarną, białą oraz chrom.
Unikanie nadmiaru elementów zdobniczych oraz wielu barw ma tu swoje uzasadnienie. Futurystyczne oprawy mają szokować, zaskakiwać i zachwycać, ale nie barwą lub przepychem dekoracyjnym, a swoją formą. Ta w wielu przypadkach inspirowana jest prostymi geometrycznymi kształtami – jako przykład można tu podać choćby lampę Angel 2 Led, Brighton 3 Chrom lub serię opraw Napoli. Często spotkamy się też z abstrakcyjnymi, niekiedy bardzo wyszukanymi kształtami. Na dowód tego warto wspomnieć tu oprawy z serii Octopus oraz Berton, a także lampę Birds.
Dla kogo są przeznaczone lampy inspirowane nurtem futurystycznym? Okazuje się, że jest to rozwiązanie idealne dla każdego, kto poszukuje we wnętrzach niekonwencjonalnych i nietuzinkowych rozwiązań. To świetna alternatywa dla osób, którym znudziły się już klasyczne formy; dla tych, którzy lubią otaczać się niezwykłymi i dekoracyjnymi przedmiotami na pograniczu przedmiotów użytkowych i sztuki oraz konsumentów, którzy oczekują od lamp czegoś więcej, niż tylko możliwości rozjaśnienia wnętrza.
Dzięki zastosowaniu w produkcji oświetlenia nowoczesnych technologii możemy też mówić o zainteresowaniu osób wykazujących proekologiczne postawy. W futurystycznych oprawach często wykorzystuje się oświetlenie LED, a to, jak wiadomo, pozwala na znaczne zredukowanie ilości zużywanej energii. Możemy zatem mówić o połączeniu nietuzinkowego i oryginalnego wzornictwa z rozwiązaniami, które sprzyjają ochronie środowiska.
Czy warto inwestować w futurystyczne oświetlenie? – Na to pytanie każdy użytkownik musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, za punt wyjścia obierając cel, jakiemu ma służyć konkretna oprawa oraz uwzględniając stylistykę aranżacji, do której będzie przeznaczona. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to oświetlenie bardzo mile widziane w wielu wnętrzach i cieszące się coraz większym zainteresowaniem konsumentów.