1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Ile trwa kompletowanie dokumentów do kredytu hipotecznego?

Ile trwa kompletowanie dokumentów do kredytu hipotecznego?

wizualizacja - lokal oczekujący na mdm 2018

Decyzja podjęta – kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny… Co dalej? Od czego zacząć? Szukać mieszkania czy może lepiej najpierw iść do banku? Ile czasu zajmie cała procedura, jakie dokumenty są potrzebne i jakie działania należy podjąć? Zapraszamy do lektury.

Badanie zdolności kredytowej na początek

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań – warto zbadać swoją zdolność kredytową. Nie musimy od razu składać pełnego wniosku do banku, przydatne w tym celu będą internetowe kalkulatory. Oszacowanie zdolności kredytowej pozwoli sprawdzić, ile mniej więcej skłonny pożyczyć nam będzie bank  i jakie nieruchomości są w naszym zasięgu.

Nieruchomość – poszukiwania mogą trwać…

Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć, jest znalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu. Im większe mamy wymagania i ściśnięty budżet, tym dłużej poszukiwania będą trwać. Dotyczy to zwłaszcza rynku wtórnego. Jeśli jesteśmy zainteresowani już określoną nieruchomością, możemy przystąpić do kompletowania dokumentacji.

Jakie dokumenty są wymagane do kredytu hipotecznego?

Cała lista dokumentów jest dość długa i zależy od naszej indywidualnej sytuacji i rodzaju nieruchomości. Szczegółowe wyliczenie, czego oczekiwać może bank znajdziemy tutaj: https://hipoteki.net/wiedza/dokumenty-do-kredytu-hipotecznego/.

Warto od razu uzyskać od banku konkretną listę, musimy się jednak liczyć z tym, że analityk, zapoznając się z naszą sytuacją, może domagać się kolejnych papierków.

O czym warto wiedzieć:

  • nie warto załatwiać dokumentów zbyt szybko – część z nich ma określoną ważność, jeśli ją straci w trakcie procesu, będziemy musieli dostarczyć nowe,
  • naszą czujność powinny wzbudzić zapewnienia właściciela nieruchomości (lub dewelopera), że dostarczy nam dokumenty później, bo na razie nie są potrzebne,
  • część banków wymaga, by określone dokumenty zostały złożone na drukach, obowiązujących w danej instytucji, sprawdź to, zanim ściągniesz jakąś wersję dokumentu z internetu,
  • jeśli nie możesz dostarczyć jakiegoś dokumentu, zapytaj, czy może zastąpić je oświadczenie.

Ile trwa zbieranie dokumentacji do kredytu hipotecznego?

To bardzo indywidualna kwestia. Należy się jednak liczyć z tym, że pism urzędowych możemy nie otrzymać od ręki – Urząd Stanu Cywilnego albo Urząd Skarbowy mają zwykle 7 dni na ich przygotowanie. Podobnie może być z zaświadczeniami od pracodawcy – im większy zakład pracy, tym czas oczekiwania może się wydłużać.

Składając komplet dokumentów może się okazać, że procesie weryfikacji naszej zdolności kredytowej albo stanu nieruchomości potrzebne są kolejne zaświadczenia… Musimy się więc liczyć z telefonami z banku z prośbą o ich dostarczenie.

Cała procedura zbierania dokumentów może zająć około miesiąca. Donoszenie dodatkowych papierków wpływa na proces weryfikacji i wydłuża wydanie decyzji przez bank. W naszym interesie jest więc, by dostarczyć bankowi komplet informacji.