Decyzja podjęta – kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny… Co dalej? Od czego zacząć? Szukać mieszkania czy może lepiej najpierw iść do banku? Ile czasu zajmie cała procedura, jakie dokumenty są potrzebne i jakie działania należy podjąć? Zapraszamy do lektury.
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań – warto zbadać swoją zdolność kredytową. Nie musimy od razu składać pełnego wniosku do banku, przydatne w tym celu będą internetowe kalkulatory. Oszacowanie zdolności kredytowej pozwoli sprawdzić, ile mniej więcej skłonny pożyczyć nam będzie bank i jakie nieruchomości są w naszym zasięgu.
Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć, jest znalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu. Im większe mamy wymagania i ściśnięty budżet, tym dłużej poszukiwania będą trwać. Dotyczy to zwłaszcza rynku wtórnego. Jeśli jesteśmy zainteresowani już określoną nieruchomością, możemy przystąpić do kompletowania dokumentacji.
Cała lista dokumentów jest dość długa i zależy od naszej indywidualnej sytuacji i rodzaju nieruchomości. Szczegółowe wyliczenie, czego oczekiwać może bank znajdziemy tutaj: https://hipoteki.net/wiedza/dokumenty-do-kredytu-hipotecznego/.
Warto od razu uzyskać od banku konkretną listę, musimy się jednak liczyć z tym, że analityk, zapoznając się z naszą sytuacją, może domagać się kolejnych papierków.
O czym warto wiedzieć:
To bardzo indywidualna kwestia. Należy się jednak liczyć z tym, że pism urzędowych możemy nie otrzymać od ręki – Urząd Stanu Cywilnego albo Urząd Skarbowy mają zwykle 7 dni na ich przygotowanie. Podobnie może być z zaświadczeniami od pracodawcy – im większy zakład pracy, tym czas oczekiwania może się wydłużać.
Składając komplet dokumentów może się okazać, że procesie weryfikacji naszej zdolności kredytowej albo stanu nieruchomości potrzebne są kolejne zaświadczenia… Musimy się więc liczyć z telefonami z banku z prośbą o ich dostarczenie.
Cała procedura zbierania dokumentów może zająć około miesiąca. Donoszenie dodatkowych papierków wpływa na proces weryfikacji i wydłuża wydanie decyzji przez bank. W naszym interesie jest więc, by dostarczyć bankowi komplet informacji.