1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jakie cechy mają okapy kominowe?

Jakie cechy mają okapy kominowe?

Na rynku mamy wiele rodzajów okapów kuchennych, a okapy kominowe są wśród nich jednymi z najbardziej popularnych. Co sprawia, że tak często sięgamy po te urządzenia? Jakie są ich wady i zalety? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? I czy lepsze są okapy kominowe znanych dużych marek, czy też lepiej postawić na mniej znane firmy?

Czym jest okap kominowy?

W katalogach producentów urządzenia tego typu są podstawowym elementem oferty. Okapy kominowe znaleźć można w portfolio każdej firmy w branży. Wybór modeli jest bardzo szeroki, choć trzeba przyznać, że aranżacyjne możliwości są dość ograniczone ze względu na sposób ich montażu – tylko przy ścianie, nawet w przypadku narożnych i skośnych okapów kominowych. Przy okazji warto zauważyć, że często można się również spotkać z alternatywną nazwą dla tego rodzaju modeli. O okapach kominowych mówi się, że są to okapy przyścienne.

Ale trzeba też przyznać, że wiele z tych urządzeń ma bardzo ciekawe wzornictwo. Projektanci wiedzą, że design dla dużej liczby klientów ma istotne znaczenie. Dlatego wybór okapów kominowych jest na tyle szeroki, że bez problemu można je dopasować w zasadzie do wystroju każdej kuchni. Ze względu na swój tradycyjny charakter urządzenia te świetnie sprawdzą się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, industrialnych, jak i klasycznych czy rustykalnych. Wszystko zależy od danego projektu.

Okap kominowy składa się zazwyczaj z pionowego komina zakrywającego silnik turbiny oraz rury, które – w przypadku wyciągu – podłącza się do przewodu wentylacyjnego. Często jest również wyposażony w ozdobne tafle o geometrycznych kształtach, dzięki którym okap jest nie tylko bardziej estetyczny, ale i funkcjonalny. Prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne, w kształcie odwróconego T – wykończenie oraz kształty dziś produkowanych okapów kominowych mogą robić naprawdę duże wrażenie.

Zalety i wady okapów kominowych

Wygląd nie jest jednak jedyną zaletą okapów kominowych. W przypadku tych urządzeń na plus należy im zaliczyć kwestie takie jak:

  • estetyka wykonania
  • wydajność wyższa niż w przypadku np. okapów podszafkowych
  • wysoka funkcjonalność
  • uniwersalność
  • nowoczesny charakter
  • stosunkowo niska cena
  • łatwość czyszczenia i obsługi
  • niskie koszty eksploatacji

Zalety okapów kominowych sprawiają, że klienci często sięgają właśnie po tego rodzaju modele. Również układ wielu polskich kuchni i ich projekt architektoniczny to elementy, które sprzyjają montażowi właśnie takich urządzeń. Trzeba jednak zauważyć, że okapy kominowe nadają się przede wszystkim do większych kuchni. Zazwyczaj ustawia się je albo pomiędzy szafkami, albo w pewnej odległości od nich, choć zdarzają się także modele do zabudowy. W kuchni o małej powierzchni okap kominowy może jednak zajmować zbyt dużo miejsca. Pewnym problemem jest także fakt, iż urządzenie to musi znajdować się blisko otworu prowadzącego do przewodu wentylacyjnego. To ogranicza możliwości aranżacyjne i oznacza konieczność dostosowania pozostałych elementów wyposażenia względem kuchenki i płyty grzewczej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okapu?

Rozmiar okapu kominowego to jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Równie ważne są jednak kwestie stricte techniczne – warto upewnić się, że okap kuchenny będzie miał odpowiednią moc w stosunku do kubatury pomieszczenia. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka moc, mogą negatywnie wpływać na funkcjonalność urządzenia.

Trzeba również pamiętać – w przypadku pochłaniaczy – o dodatkowych kosztach związanych z wymianą filtrów. Dobrze więc upewnić się, że nie będą one zbyt wysokie. Należy też zwrócić uwagę na kwestie takie jak głośność urządzenia oraz jego energooszczędność. Większość modeli dostępnych na rynku oferuje dobre parametry w tym względzie, ale wciąż można się spotkać z urządzeniami z niższych klas energetycznych.

Warto także upewniać się co do jakości wykonania okapu, wykorzystanych do ich produkcji komponentów oraz dodatkowych rozwiązań technologicznych. Plusem danego modelu może być np. możliwość sterowania za pomocą smartfonu albo czujnik pary czy dotykowy ekran.

Czy lepsze są okapy kominowe dużych czy małych marek?

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku nie ułatwia klientom podjęcia ostatecznego wyboru. Sporym dylematem może być już chociażby wybór marki. Mitem jest jednak przekonanie, że warto stawiać tylko na największych producentów, którzy sprzedają swoje produkty w marketach i dużych sklepach AGD. Duże marki mają wiele zalet, ale mniejsze firmy wcale nie są od nich dużo gorsze. Mało tego, można nawet pokusić się o twierdzenie, że czasem je przewyższają, np. parametrami.

Duże marki tworzą produkt masowy. Mniejsze firmy, aby przebić się na rynku, muszą się czymś wyróżnić. Profilują się więc na przykład na bardziej wymagającego klienta, który szuka urządzeń świetnych pod względem jakości, funkcjonalności oraz designu (taka jest ekskluzywna marka Nortberg: www.nortberg.pl/okapy-kominowe.html). Dzięki temu małe firmy mogą zdobywać coraz większą popularność wśród klientów. Ta specjalizacja sprawia, że każdy może dziś znaleźć idealny do swoich potrzeb okap kominowy. Trzeba tylko dać szansę mniej znanym, krajowym producentom.