Wiele osób w wyniku dofinansowań z programu Mieszkanie dla Młodych zostało w ostatnich latach posiadaczami wymarzonych czterech kątów. Na pewno część z nich musiało podjąć trudną decyzję o wyborze rynku, z którego ma pochodzić ich przyszłe lokum. Choć nowe budownictwo ma bezsprzecznie mnóstwo zalet, to wielu ludzi decyduje się na poszukiwania mieszkania na rynku wtórnym. Znajdziemy na nim między innymi nieruchomości w technologii “wielkiej płyty”, wiekowe kamienice czy bloki z cegły. Specjaliści z branży budowlanej zapewne doradziliby te ostatnie, ze względu na ich właściwości architektoniczne i trwałość. Czy rzeczywiście jednak, decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego mamy “jedyny słuszny wybór”? Co naprawdę przemawia na korzyść budownictwa ceglanego i jakie alternatywy pojawiają się w tym aspekcie? Sprawdziliśmy.
Budownictwo ceglane to obecnie jedna z najpopularniejszych metod wznoszenia inwestycji mieszkaniowych. Nabywcy cenią lokale tworzone w tej technologii między innymi za ich właściwości termiczne. Cegła wykazuje bowiem dużą zdolność do akumulacji ciepła, co w miesiącach jesienno-zimowych pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść bloków ceglanych jest stosunek jakości do ceny. Kwota za metr kwadratowy w tym budownictwie na rynku wtórnym nie jest tak wysoka, jak w przypadku całkiem nowym osiedli, ale pozwala na korzystanie z zalet lepszych rozwiązań niż te, zastosowane na przykład w blokach z wielkiej płyty. Zwolennicy osiedli wybudowanych z cegły podnoszą również trwałość tego surowca. Bloki wolniej ulegają zużyciu technologicznemu, a ceglane elewacje są odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Ważną kwestią jest również ognioodporność cegły, która przy prawidłowym zaizolowaniu potrafi znacznie zmniejszyć rozprzestrzenianie się ewentualnego pożaru. Czy budownictwo ceglane jest estetyczne? Na pewno zapewnia szeroki wybór form architektonicznych. Bloki wzniesione w tej technologii często mają ciekawe fasady wpisujące się w trendy obowiązujące w danym miejscu i czasie. To, co można zaliczyć na poczet wad osiedli z cegły, to zdarzające się wrażenie kiczu i brak spójności. Dodatkowo, jak już wspominaliśmy, cegła powoli oddaje ciepło, co w miesiącach letnich może być szczególnie uciążliwe.
Wspominaliśmy już o tym, że na rynku wtórnym oprócz budownictwa ceglanego możemy znaleźć bloki wybudowane w wielkiej płycie lub na przykład wiekowe, urokliwe kamienice. Choć osiedla tworzone w latach 60, 70 i 80-tych z prefabrykatów żelbetowych oferują mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach, to musimy pamiętać o ciążących na nich resursach. Co to takiego? W momencie wznoszenia bloków w technologii wielkiej płyty, przewidziano dla nich 50-70 lat użytkowania. Choć wiele z tych budynków dawno przekroczyło już tę granicę i dalej mają się całkiem nieźle, to musimy pamiętać o nadchodzącym momencie, w którym mogą okazać się niezdatne do użytkowania. Inaczej rzecz ma się z kamienicami, które istnieją już od wielu lat i mają za sobą historie życiowe wielu lokatorów. Jeżeli cenimy sobie niepowtarzalny klimat, a adaptacja pomieszczeń od podstaw do współczesnych wymogów nas nie przeraża, to kamienica może okazać się najlepszym wyborem. Wysokie stropy, piękne okna, czasem oryginalne sztukaterie – to cechy, które przekonają do siebie wielu entuzjastów starego budownictwa.
Wtórny rynek nieruchomości daje przyszłym nabywcom więcej możliwości niż rynek pierwotny. Jeżeli najbardziej cenimy praktyczne rozwiązania, a trwałość i bezpieczeństwo znajdują się na liście priorytetów w wyborze wymarzonego mieszkania, to budownictwo z cegły będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.