1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Ile kosztuje mieszkanie z widokiem?

Ile kosztuje mieszkanie z widokiem?

Kupno mieszkania jest jednym z najpoważniejszych wydatków, jakie ponosi większość z nas. Wybór odpowiedniego lokalu jest zatem niezwykle istotny. Przy podejmowaniu decyzji kierujemy się szeregiem własnych upodobań. Warto zawsze pamiętać o tym, iż jest to decyzja na długie lata.

Należy zatem przemyśleć, które aspekty będą dla nas szczególnie istotne. Mieszkanie z widokiem na morze, park, czy starówkę kuszą osoby szukające własnego „M”. Ile kosztuje nieruchomość z widokiem i czy warto zapłacić więcej za taki lokal? Poznaj z nami rynkowe warunki cenowe.

Mieszkanie z widokiem- opcja nie dla każdego?

Mieszkanie z widokiem dla wielu osób kojarzone jest z luksusem. Widok z okna znacząco odbija się na komforcie użytkowania lokalu. Często to właśnie on decyduje przy wyborze pomiędzy kilkoma mieszkaniami. W ofercie deweloperów oraz osób prywatnych, sprzedających nieruchomości często pojawiają się mieszkania z widokiem na morze, góry, park, a nawet na plany filmowe (w miastach, w których powstają często produkcje filmowe).

Należy jednak liczyć się z tym, iż usytuowane są one na wyższych kondygnacjach, często w wieżowcach. Mieszkanie w lokalu z widokiem na morze z pewnością jest niezwykle przyjemne. Decydując się jednak na tego typu nieruchomość, musimy być świadomi iż będzie on droższy od standardowego. Z reguły różnice sięgają nawet 20- 30%. W skrajnych przypadkach, w nowym budownictwie koszty mogą sięgać znacznie wyżej.

Mieszkanie z widokiem na morze

Za nowe mieszkanie z widokiem na morze w Gdyni i metrażem 40 m2 będziemy musieli zapłacić od około 290 000 zł. Wszystko uzależnione jest także od lokalizacji nieruchomości. Im bliżej morza, tym ceny będą wyższe. W najbliższej okolicy mieszkanie na XVI piętrze i metrażem ponad 85 m2 to koszt już ponad 1,5 mln zł. W Gdańsku i Sopocie za piękny widok zapłacić trzeba będzie nawet do 2 mln złotych. Jak widać deweloperzy słono liczą sobie za przepiękną panoramę. Im bardziej nowoczesny budynek, tym koszty będą rosły. Dlatego to opcja dla najbogatszych. Natomiast rynek wtórny, jest bardziej przychylny dla poszukujących własnego kąta. Można znaleźć tutaj oferty, które nie odbiegają aż tak drastycznie od tych standardowych, choć i tutaj ceny są różne. Dlatego warto dobrze poszukać i zapoznać się z wieloma ofertami.

Ile kosztuje mieszkanie z widokiem na starówkę?

Mieszkanie w pobliżu starówki jest marzeniem wielu osób. Piękne, urzekające wręcz widoki są niewątpliwym atutem. Centra miast z reguły są zadbane, odpowiednio zaprojektowane, tak aby przyciągnąć turystów. Wiele osób od razu odrzuca myśl o możliwości zakupu lokalu w takiej okolicy, ze względu na wysoką cenę mieszkań. Jednak stawki są zróżnicowane, w zależności od miasta, które nas interesuje.

Za 30 metrowe mieszkania na starówce w Bydgoszczy zapłacimy od 110 000 zł. Większe, o metrażu około 130 m2, to już koszt nawet 1 400 000 zł. Tańsze są mieszkania na starym mieście w Toruniu. Tutaj dwupokojowy lokal z kuchnią kosztuje od 120 000 zł. Cena najdroższych nie przekracza 1 300 000 zł, jednak mają one także większą powierzchnię w stosunku do bydgoskich- nawet 150 m2. M3 we Wrocławiu, gotowe do zamieszkania to wydatek od 390 000 zł. Najdroższe dochodzą do 2 800 000 zł.

Poznań jest już zdecydowanie droższy, chcąc kupić kawalerkę musimy się liczyć z uszczupleniem środków od 130 000 zł wzwyż. Za to wybór w wielkości mieszkań jest ogromny, znajdziemy tutaj lokale od 15 m2 do nawet 270 m2 powierzchni. W Krakowie średnia cena 1 m2 na starym mieście wynosi 9 000 zł.

Jedne z najdroższych mieszkań znajdziemy w Gdańsku. Przeciętnie lokal o powierzchni blisko 65 m2, w pobliżu starówki kosztuje 1 000 000 zł (czyli około 15 000 zł za 1 m2).

Jak kształtują się średnie ceny mieszkań?

Średni koszt 1 m2 nowego mieszkania w Gdańsku to 6 018 zł. Z rynku wtórnego kupimy jeszcze drożej, bo aż za 7 839 zł. W Szczecinie natomiast już odpowiednio- 4 987 zł oraz 4 588 za 1 m2. W Krakowie zapłacimy średnio 7 214 zł (rynek wtórny) i 7 852 zł (rynek pierwotny) za 1m2. W Poznaniu 6 295 zł na rynku pierwotnym oraz 6 178 zł na rynku wtórnym. Za mieszkanie z widokiem będziemy musieli dodatkowo dopłacić. Należy więc do ceny każdego metra dodać 20- 30%.

Jak znaleźć tanie mieszkanie z widokiem?

Znalezienie taniego mieszkania z widokiem nie jest łatwe, jednak istnieje kilka sposobów, które mogą znacząco wpłynąć na cenę. Po pierwsze kupuj poza sezonem. Ceny mieszkań znacznie spadają na przełomie jesieni i zimy. To dobry okres na inwestycje w nieruchomości. Nie ma wtedy takiego zainteresowania mieszkaniami, jest to czas większego przestoju. Dobrym rozwiązaniem może być również kupno mieszkania do remontu, tylko w takim wypadku trzeba zwrócić uwagę na opłacalność inwestycji i podliczyć wszystkie koszty.

Dzięki dopłacie z programu Mieszkanie dla Młodych możesz zniwelować różnice pomiędzy kosztem standardowej nieruchomości, a na przykład tej z widokiem na starówkę. Dofinansowanie rzędu 20% w niektórych przypadkach dałoby taką możliwość. Warto rozważyć taką opcję, gdy chcemy podwyższyć standard swojego lokum lub zawsze marzyliśmy o mieszkaniu w centrum z pięknym widokiem.