Kredyt z dopłatą MdM jest udzielany jedynie na zakup nieruchomości. Program nie daje możliwości uzyskania dodatkowych środków na remont, czy wykończenie. To zmusza wiele osób do szukania innych źródeł finansowania. Zwłaszcza nieruchomości z rynku wtórnego z reguły wymagają remontu, by mogły sprostać oczekiwaniom nowych nabywców. Jeżeli nie mamy zaoszczędzonych środków na takie cele, nieodzowny stanie się kredyt.
Kredyt remontowy to nic innego jak zwykły kredyt gotówkowy. Pozwala na sfinansowanie wydatków, przy czym z reguły nie trzeba dokumentować sposobu przeznaczenia środków. Dlatego jest bardzo wygodną opcją. Decydując się na dodatkowe zobowiązania, powinniśmy poznać swoją zdolność kredytową. Pozwoli to porównać koszt inwestycji z własnymi możliwościami finansowymi.
Być może z niektórych prac będziemy zmuszeni zrezygnować lub poszukać innych rozwiązań, umożliwiających zdobycie środków, na przykład poprzez znalezienie współkredytobiorcy. Zdolność kredytową można oszacować, korzystając ze specjalnego kalkulatora kredytu gotówkowego. Jego obsługa jest intuicyjna, a wynik w kilka chwil daje szacunkową, możliwą do uzyskania wartość zobowiązania.
Na całkowity koszt kredytu na remont ma wpływ wiele czynników. Ważne będzie tutaj nie tylko samo oprocentowanie, ale również koszty okołokredytowe, które towarzyszą produktowi głównemu. Wszystkie znane bankowi opłaty oraz oprocentowanie zawierają się w Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Jest to miernik znacznie lepiej obrazujący całkowity koszt kredytu niż samo oprocentowanie.
Wybierając odpowiedni kredyt remontowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, do najważniejszych z nich należą:
1. Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO). W tym parametrze zawarte jest oprocentowanie oraz różnego rodzaju koszty dodatkowe. Bank nie uwzględni jednak tutaj na przykład kosztu wypłat z konta zakładanego do obsługi kredytu, przelewów i tym podobnych opłat, gdyż nie może przewidzieć, czy oraz ile razy klient skorzysta z danej opcji. RRSO zawiera również oprocentowanie, które zależne jest od zmiennej stopy procentowej. W przypadku kredytów w PLN jest nią WIBOR.
2. Ubezpieczenie spłaty. Banki oferują często obniżenie oprocentowania w zamian za skorzystanie z ubezpieczeń. Do najczęściej stosowanych należy ochrona życia i od utraty pracy. Najlepiej jednak sprawdzić, czy koszt ubezpieczenia nie przekroczy zysku płynącego z obniżenia oprocentowania oraz czy dany rodzaj ochrony rzeczywiście jest nam potrzebny, zwłaszcza przy niskich kwotach zobowiązania.
3. Produkty dodatkowe. Często decydując się na kredyt, musimy założyć konto, które ma służyć do obsługi zobowiązania. Opłaty za jego prowadzenie, koszt karty kredytowej i podobnych wydatków należy doliczyć do całkowitej kwoty zobowiązania, koniecznej do oddania kredytodawcy.
4. Wysokość raty. Wysokość miesięcznej raty powinna być dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Zbyt wygórowana będzie ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu. Z kolei zaniżona wydłuży okres kredytowania i tym samym podwyższy całkowity koszt zobowiązania.
5. Rodzaj rat. Kredyt można spłacać w ratach malejących lub równych. Pierwsze z nich są wyższe na początku okresu spłacania, drugie charakteryzują się jednakową wysokością przez cały okres regulowania zobowiązania. Raty malejące zmniejszają całkowity koszt do spłaty, gdyż szybciej opłacany jest w nich kapitał zobowiązania i tym samym odsetki z miesiąca na miesiąc liczone są od niższych kwot.
6. Oferty banków. Niezbędne jest także porównanie ofert przynajmniej kilku instytucji finansowych. Dzięki temu będziemy mieli rozeznanie w dostępnych możliwościach oraz znajdziemy produkt najlepiej dopasowany do własnych potrzeb. Szybkie poznanie rynku pożyczek doskonale umożliwiają rankingi i porównywarki kredytów gotówkowych. Przejrzenie ofert zajmuje kilka chwil. Opłacalność danego zobowiązania można tutaj sprawdzić dla różnych wielkości zobowiązania.
Niezależnie od tego, na którą instytucję finansową i produkt się zdecydujemy, pamiętajmy zawsze, że podstawą jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem. Kredytodawca ma obowiązek umożliwić klientowi dokładne zapoznanie się z jej treścią. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości pytajmy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mieli świadomość swoich praw. Po więcej porad o kredytach gotówkowych zajrzyj na gotówkowe.net.