1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kupno domu od dewelopera

Kupno domu od dewelopera

zakup domu od dewelopera w przyjemnej okolicy

Zakup domu na rynku pierwotnym jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Aktualnie nie brakuje bowiem osób, które w końcu chcą przejść na swoje. Decydują się na domy od deweloperów, ponieważ wiedzą, że dzięki temu będą mogli wszystko urządzić wedle własnego uznania od samego początku. Nie da się ukryć, że nabycie nieruchomości to spory wydatek. Ludzie często stawiają na szali oszczędności całego życia czy zadłużają się na kilkadziesiąt lat biorąc kredyty hipoteczne… Nic więc dziwnego, że w cała transakcja powinna być odpowiednio przemyślana. Jak zabezpieczyć swoje interesy? Czym kierować się wybierając dewelopera? Najważniejsze kwestie na ten temat zostały poruszone w dzisiejszym wpisie.

Co gwarantuje Ustawa Deweloperska?

W sierpniu 2011 roku została przyjęta przez Sejm Ustawa Deweloperska. Warto wiedzieć, że jest to dokument, który gwarantuje zdecydowanie większe bezpieczeństwo w trakcie kupowania nieruchomości na rynku pierwotnym. Dlaczego? Oczywiście, osoby zainteresowane domami od deweloperów cały czas wpłacają gotówkę w trakcie realizowania inwestycji. Ważną zmianą w porównaniu do lat ubiegłych – sprzed wprowadzenia tej ustawy – jest fakt, że wszystkie wpłacone pieniądze na poczet konkretnego domu trafiają na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Trzeba podkreślić, że są one kontrolowane przez banki. To oznacza, że upadłość dewelopera czy niewywiązanie się z umowy itp. daje szanse na odzyskanie pieniędzy. To jednak nie wszystko. Warto dodać, że ustawa deweloperska wymaga, aby umowa przedwstępna miała formę w postaci aktu notarialnego. Ponadto każda osoba ma szansę zweryfikować stan prawny inwestycji, która ją interesuje. Deweloperzy muszą bowiem udostępnić prospekt informacyjny. To bardzo ułatwia nie tylko ocenę samej nieruchomości, ale także wiarygodność konkretnego przedsiębiorcy.

Jak dokładnie sprawdzić teren pod nieruchomość?

Ustawa deweloperska chroni interesy osób zainteresowanych domami jednorodzinnymi. Trzeba jednak zwrócić uwagę jeszcze na wiele innych aspektów, aby podjąć słuszne decyzje. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić teren na którym ma powstać konkretna nieruchomość. Dużo osób zwraca uwagę na swobodny dojazd i jakość komunikacji z najważniejszymi dla siebie lokalizacjami. Trzeba wziąć pod uwagę czy z konkretnego miejsca łatwo będzie można dostać się do pracy, szkoły, kościoła czy np. szpitala. Nawet, jeśli ktoś w rodzinie posiada samochód warto zakładać scenariusz, kiedy z różnych przyczyn nie będzie można go użyć. Należy również ocenić czy w danej w okolicy nie znajdują się hałaśliwe zakłady produkcyjne, oczyszczalnie ścieków czy uciążliwe wysypiska śmieci – szczególnie wtedy, kiedy domownicy cenią sobie ciszę i spokój. Aktualnie wiele osób zwraca uwagę także na obecność terenów zielonych czy placów zabaw dla dzieci. Mieszkając we Wrocławiu warto zainteresować się ofertą Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego sp. z o.o., które realizuje nową inwestycję Kępa Leśnicka II. Więcej na jej temat można znaleźć na stronie inwestycji https://www.wpb.wroc.pl/inwestycja/kepa-lesnicka-ii.

Jakie dokumenty przejrzeć przed podpisaniem umowy?

Ustawa deweloperska wymaga od inwestorów udostępnienia prospektu informacyjnego (dokument dzieli się na część ogólną i indywidualną). Dzięki temu osoby zainteresowane kupnem domu mogą dowiedzieć się wielu kluczowych faktów. Są to między innymi wiadomości odnośnie historii konkretnej firmy czy zrealizowanych do tej pory inwestycji. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć informacje na temat ewentualnych postępowań egzekucyjnych toczonych wobec inwestora. W prospekcie znajdują się też fakty dotyczące konkretnej nieruchomości (wyciąg z księgi wieczystej, harmonogram prac, pozwolenie na budowę, charakterystyka domu itp.). Warto także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiesz się, jakie inwestycje są planowane w okolicy konkretnej nieruchomości. Trzeba też zapoznać się z projektem budowlanym. Z tego dokumentu można bowiem zdobyć informacje na temat stanu technicznego domu.

Przed wpłaceniem pieniędzy należy koniecznie zapoznać się z umową. Warto zwrócić uwagę na kwestie dotyczące charakterystyki samego domu (powierzchnia, standard wykończenia czy materiały użyte w trakcie wykonywania prac itp.). Jest to niezbędne, aby wiedzieć za co konkretnie będą płacone pieniądze. Dobrym sposobem jest również uzyskanie gwarancji od dewelopera na piśmie, że w konkretnym czasie – ustalonym pomiędzy stronami – dokona on niezbędnych napraw lub wymiany uszkodzonych elementów, jeśli coś w nowej nieruchomości nie będzie działało tak, jak należy.

Jeśli chodzi o samego dewelopera, to można zweryfikować jego wiarygodność jeszcze na kilka sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić Krajowy Rejestr Długów oraz udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tam można zasięgnąć wiedzy na temat tego czy deweloper nie ma jakichś niezapłaconych składek. Dobrym rozwiązaniem jest również poszukanie informacji na temat jego poprzednich inwestycji. Jeśli osoby zainteresowane kupnem domu mają taką możliwość, to warto porozmawiać z ludźmi, którzy mieszkają w nieruchomościach od konkretnego inwestora. Dzięki temu będzie można uzyskać informacje z pierwszej ręki i ustrzec się przed popełnieniem ewentualnych błędów.

Odbiór domu od dewelopera

Odbierając dom od dewelopera trzeba dowiedzieć się czy nieruchomość uzyskała już pozwolenie na użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na aspekty techniczne i porównać je z kryteriami zawartymi w umowie. Dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Specjalista wykryje bowiem usterki, dzięki czemu to deweloper będzie ponosił koszty ich usunięcia.