1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie czy dom? Co wybrać?

Mieszkanie czy dom? Co wybrać?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma szereg zalet i wad, dlatego wybór najlepszego dla siebie wariantu warto gruntownie przemyśleć.

Koszt budowy domu – krok po kroku

Kalkulacja kosztu zakupu domu jest procesem wieloetapowym. Pod uwagę należy wziąć kilkanaście istotnych czynników, które decydują o końcowej cenie przedsięwzięcia.

Oprócz kosztów zakupu działki budowlanej w podsumowaniu uwzględnić trzeba uzbrojenie działki, a także zakup projektu domu (ceny kształtują się na poziomie 1500 zł za gotowy projekt i 5-10 000 zł za zlecenie indywidualne). Następnym aspektem jest zagospodarowanie terenu działki – ogrodzenie, nasadzenia zieleni, mała architektura. Tutaj koszty mogą oscylować w granicy 10 – 100 000 zł.

Opłaty związane z zakupem nowego mieszkania

Warto uświadomić sobie, że na koszty zakupu mieszkania składa się nie tylko opłata przekazana na konto dewelopera, ale również szereg innych kosztów dodatkowych. Należą do nich taksy notarialne. Górna granica tej opłaty jest ustalana przez rozporządzenie Ministra Finansów. Wysokość taksy uzależniona jest również od wartości i metrażu mieszkania, a także marży kancelarii notarialnej. Warto pamiętać o tym, że możemy sami wskazać preferowaną kancelarię. Oprócz samych aktów notarialnych konieczne będzie przygotowanie również ich wypisów. Maksymalna stawka za ich sporządzenie wynosi sześć złotych za każdą stronę. Dodatkowe koszty obecne przy zakupie mieszkania w nowym budownictwie są związane również m.in. z obowiązkiem założenia księgi wieczystej oraz wpisem prawa własności. Opłaty sądowe są niezmienne, a ich wysokość określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Utrzymanie domu a mieszkania – co jest tańsze?

Zazwyczaj przyjmuje się, że mieszkanie w bloku jest tańsze w eksploatacji niż dom jednorodzinny. Stosunkowo drogą pozycją w budżecie rodziny inwestującej w dom zawsze będzie indywidualne ogrzewanie. Nawet najnowocześniejszy system grzewczy nie zniweluje wydatków na poziomie kilku tysięcy złotych w sezonie jesienno-zimowym. Co więcej, ten wydatek ponosimy najczęściej jednorazowo. Nie możemy zapomnieć również o pozostałych opłatach – prąd, media, ubezpieczenie czy podatek gruntowy. W zabudowie wielorodzinnej koszty napraw i remontów pokrywane są z regularnie odprowadzanych składek funduszu remontowego. Właściciele domów jednorodzinnych muszą przeprowadzać wszelkie remonty we własnym zakresie. O szczegółach dotyczących utrzymania mieszkania i domu można podpytać znajomych lub rodzinę. Zyskujemy wtedy dodatkowe, praktyczne wskazówki, które mogą nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Wybór pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem od dewelopera to decyzja, którą należy podjąć po szczegółowej analizie wszystkich kosztów, indywidualnych preferencji czy stylu życia. Warto pamiętać o tym, że zakup nieruchomości to inwestycja kapitału. Dlatego ten aspekt również powinien nam towarzyszyć w naszych rozważaniach dotyczących wyboru idealnego lokum.