1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Pierwsze mieszkanie dla pary – czym powinniście kierować się przy wyborze własnego M?

Pierwsze mieszkanie dla pary – czym powinniście kierować się przy wyborze własnego M?

Ostatnio miało miejsce wielkie wydarzenie – wraz z ukochaną osobą postanowiliście kupić mieszkanie. Zanim zdecydujecie się na wybór pierwszej oferty, weźcie pod uwagę kilka czynników, które mogą poważnie wpłynąć na Wasz komfort mieszkania. Nie wiesz od czego zacząć? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Zbadajcie swoją sytuację życiową

Bez względu na to, czy powodem Waszej decyzji jest powiększająca się rodzina czy właśnie otrzymana nowa posada – przed nabyciem własnego M przyjrzyjcie się najpierw domowemu budżetowi. Porównajcie koszty, które obecnie przeznaczacie na wynajem, a które poniesiecie posiadając własne mieszkanie. Często okazuje się, że te drugie są równe lub mniejsze niż życie w cudzym lokum i zakup własnej przestrzeni jest bardziej opłacalną opcją. 

Używane czy nowe mieszkanie?

Planując zakup nieruchomości na początku ustalcie orientacyjny termin, w którym chcielibyście się do niej przeprowadzić.

Mieszkania z rynku wtórnego wcale nie muszą być tańsze, ale niekiedy dają możliwość na szybką przeprowadzkę. Jednak decydując się na taką inwestycję, musicie wziąć pod uwagę ryzyko związane z jakością lokum.

Niekiedy na nowe mieszkania trzeba czekać trochę dłużej – jednak na im wcześniejszym etapie budowy zdecydujecie się na zakup, tym większy będziecie mieli wybór. Dodatkowo, szczególnie w dużych miastach, deweloperzy dbają o wysoką estetykę nowych inwestycji, tak jak np. w przypadku osiedla 19.Dzielnica z nowymi mieszkaniami na warszawskiej Woli, co sprawia, że wracanie do domu każdego dnia będzie przyjemnością.

Dobierz wygodny metraż

Z doświadczenia wiemy, że potrzeby przechowywania przedmiotów zwiększają się, a przestrzeń tak łatwo się nie rozciąga. Z tego względu, zanim zaczniecie szukać mieszkania, przemyślcie swoje plany na najbliższą przyszłość i zastanówcie nad wystąpieniem nowych, możliwych potrzeb.

O jakiej porze przebywasz w domu?

To ważne pytanie, ponieważ układ mieszkania względem stron świata może mieć duże znaczenie. Uważnie przemyślcie swoje potrzeby przed zakupem nowego mieszkania. Przykładowo, jeśli macie problem ze wstawaniem, to dobrym wyborem będzie ulokowanie sypialni z oknami skierowanymi na wschód – dzięki temu zamiast budzika, będą budziły Was pierwsze promienie słońca.

Przyjrzyj się okolicy

Weź pod uwagę kilka czynników: dostęp do komunikacji miejskiej czy lotniska, sklepy, szkoły, poszukaj informacji na temat sąsiedztwa itp. W każdym mieście są gorsze i lepsze dzielnice, więc jeśli przeprowadzacie się do nowej miejscowości, dowiedzcie się więcej na temat obszaru, w którym położona jest nieruchomość. Zwróćcie też uwagę na to, czy do wnętrza nie dociera hałas z ulicy. Nie należy się tego obawiać, gdy okna w danym mieszkaniu są umiejscowione od strony wewnętrznego, „zielonego” podwórka – wtedy ilość nieprzyjemnych dźwięków może być znacznie mniejsza.

Przed wyborem swojego mieszkania, dobrze zastanówcie się nad powyżej wymienionymi czynnikami. Dzięki temu z pewnością nie będziecie żałowali podjętej decyzji i będziecie z niej zadowoleni przez lata.