1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Co przyniesie styczeń w MdM 2016?

Co przyniesie styczeń w MdM 2016?

Środek grudnia jest najlepszym momentem na podsumowanie. Dzięki zmianom w ustawie program Mieszkanie dla Młodych odniósł sukces, stał się niezwykle popularny. Do grudnia wykorzystano aż 74% środków zarezerwowanych na 2015 i prawie trzydzieści tych z 2016. To ogromny sukces, który nie miał miejsca w ubiegłych latach. Mimo zmian w polityce, kolejnych wyborów, planowanego programu Mieszkanie + (o którym wiecej znajdziesz w tym miejscu: http://mieszkanieplus.org.pl/), program MdM cieszy się niegasąncym zainteresowaniem – a im bliżej końca programu, im więcej środków jest już zarezerwowanych tym więcej chętnych!

Nowości w MdM 2016

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w Rekomendacji S wkład własny zostanie podniesiony z poziomu 10, do 15%. W 2017 wzrośnie aż do dwudziestu procent. Mimo, iż będzie trzeba dysponować większą gotówką i np. dla osób bezdzietnych dofinansowanie nie wystarczy na jego pokrycie, są też plusy. Wyższy wkład własny to też lepsze zabezpieczenie dla banku i dzięki temu, mamy większe możliwości negocjacyjne. Obowiązuje zasada – czym wyższy wkład własny, tym niższa prowizja i marża, a co za tym idzie marża.

Zmiany z października w programie MdM wprowadziły też zmiany w wysokości przyznawanych dofinansowań. Dzięki nowemu przelicznikowi osoby wychowujące dwójkę dzieci mogą otrzymać 20% wsparcia a liczniejsze rodziny z trójką lub większą ilością dzieci, nawet na 30%. Właśnie największe familie teraz mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia. Nie obowiązuje ich limit wiekowy i warunek o nieposiadaniu nieruchomości w przeszłości.

Czym może zaskoczyć Mieszkanie dla Młodych?

Tempo w jakim rozchodzą się środki na ten rok, dobrze prognozuje na następny. Mimo, iż pojawiają się głosy o tym, że pieniędzy wystarczy do trzeciego kwartału, podchodzimy do tych rewelacji z dystansem. Zaznaczyć trzeba, że budżet przeznaczony na MdM 2016 jest jedynie o dziewiętnaście milionów większy. Popularność programu wzrasta, do coraz większego grona zainteresowanych dochodzą informację o nowych regulacjach.

Lokale z rynku wtórnego cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Dzięki nowelizacji rozglądamy się za mieszkaniami i domami z drugiej ręki. Oferty są kuszące i sporo tańsze. Oczywiście, różnice zostały uwzględnione przez BGK i zostały dla nich ustalone niższe limity. Dzięki kalkulatorowi MdM możemy nie wychodząc z domu sprawdzić, jak bardzo Mieszkanie dla Młodych się opłaca, a to już pierwszy krok i duża mobilizacja do dalszego działania.

Choć stabilny, rynek nieruchomości może zaskoczyć. Deweloperzy widzą szansę i oferują coraz więcej ciekawych rozwiązań w ramach projektu MdM. Polska ma wielkie potrzeby mieszkaniowe, a Polacy chcą i szukają nowych mieszkań.