1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Zaczynamy drugi tydzień MdM 2017, rozdysponowano już ponad 1/3 środków!

Zaczynamy drugi tydzień MdM 2017, rozdysponowano już ponad 1/3 środków!

lupa, zlote

Możemy mówić już o rekordzie. Program Mieszkanie dla Młodych nigdy nie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem. Chociaż był niezwykle popularny, to pierwsze dni stycznia pokazały, jak bardzo MdM jest potrzebny i jak duży ma wpływ na rozwiązywanie problemu mieszkaniowego w kraju. Polacy bardzo chcą, ale nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania. Rządowe dofinansowanie często pozwala spełniać marzenia.

Długo przygotowywany MdM 2017

Po tym jak szybko wykorzystane zostały pieniądze z drugiej puli MdM 2016 i pierwszej 2017 bardzo szybko zaczęto promować środki dostępne od drugiego stycznia bieżącego roku. Pierwsze oferty banków związane z programem Mieszkaniem dla Młodych pojawiły się już w listopadzie. Oprócz tego, że oferowano szereg udogodnień, w tym złożenie wniosku już 02.01.2017, to przedstawiono również korzystniejsze warunki. Przyszli beneficjenci mieli w czym przebierać, mimo, że analitycy obawiali się podniesienia kosztów kredytów wraz z początkiem roku. Dlatego instytucje finansowe zwracały na siebie uwagę korzystniejszym oprocentowaniem, niższymi marżami i prowizjami. Choć wysokość limitów MdM nie była do końca pewna, to banki chciały wstępnie pozyskać jak największą liczbę klientów. Co zaprocentowało szerokim strumieniem wniosków już na samym początku. W tym momencie należy pochwalić Bank Gospodarstwa Krajowego. Dokumenty rozpatrywane ekspresowo. Niektórzy zainteresowani dostają odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Z przeznaczonych środków część musiała zostać zarezerwowana od razu dla osób, które już skorzystały z MdM, a w 2017 urodzi się im dziecko. W takich sytuacjach przysługuje dodatkowe dofinansowanie w postaci 5% wartości kredytu hipotecznego. Pierwszego dnia zarezerwowano 45 mln, drugiego już 50 a w środę kolejne 42 miliony. Pewnie doliczając czwartkowe wnioski środków zostało mniej jak 200 mln. złotych.

Nowa pula, zasady MdM takie same

Na dofinansowanie mogą liczyć osoby nie mające więcej jak 35 lat, w małżeństwach pod uwagę brany jest wiek młodszego współmałżonka. Ograniczenie nie dotyczy rodziców wychowujących trójkę, bądź większą ilość dzieci. Zainteresowani mogą zakupić mieszkanie o powierzchni 75 metrów, natomiast dom nie powinien przekroczyć stu. Duża rodzina to lepsze możliwości również w tej kwestii. limit metrażu zwiększony jest o 10 mkw. Maksymalna cena mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego wyznaczana jest raz na kwartał, różna dla wszystkich województw. Co więcej, różna jest cena dla największego miasta, gmin sąsiadujących i reszty regionu. Wskazane warunki będą dotyczyć również puli przygotowanej na MdM 2018.

Sam kredyt hipoteczny musi zostać zaciągnięty minimum na piętnaście lat. Ustawa mówi również, że wkład własny nie może przekroczyć 50%, a zobowiązanie musi być w PLN. Zasady te uniemożliwiają zakupy komercyjne i rozwiązują problem pułapki walutowej.

Czy trzeba się śpieszyć? Na pewno nie opłaca się zwlekać. Jeżeli jest szansa na skorzystanie z dofinansowania, warto chociaż spróbować. Każdy marzy o własnych czterech kątach. Jeżeli dofinansowanie w postaci 10, 15, 20 czy nawet 30% może nas pchnąć do realizacji, to jest najlepszy moment!