1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy można prowadzić firmę w mieszkaniu z MDM?

Czy można prowadzić firmę w mieszkaniu z MDM?

Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych tysiące osób może cieszyć się własnym M3. Projekt ten zawiera jednak pewne ograniczenia, które mogą okazać się pułapką, dla tych spośród Was, którzy prowadzą firmę w mieszkaniu.
Dziś podpowiemy, co zrobić, by w takiej sytuacji, nie stracić dopłaty z MdM.

Lokal mieszkalny z MdM a działalność gospodarcza

Większość właścicieli firm jednoosobowych prowadzi swoją działalność w domu. Decyzja taka spowodowana jest przede wszystkim próbą uniknięcia kosztów związanych z wynajmowaniem dodatkowego pomieszczenia Czy praktyki takie są dozwolone w mieszkaniu kupionym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Zgodnie z artykułem 14 ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy w nabyciu mieszkania przez młodych ludzi, zakupiony lokal powinie służyć celom mieszkalnym. W praktyce oznacza to na przykład, że nie możemy wynająć mieszkania osobom trzecim lub przekształcić go w lokal usługowy w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by firma została zarejestrowana w miejscu zamieszkania.

Jak pogodzić te dwie kwestie? Przede wszystkim chodzi o to, żeby żadne z pomieszczeń mieszkalnych nie zostało zaaranżowane na potrzeby prowadzonej działalności, ponieważ taki pokój przestaje służyć celom mieszkalnym. Zmienia się bowiem w lokal użytkowy, wykorzystywany jako miejsce działalności o charakterze komercyjnym. Warto zauważyć jednak , że ograniczenie to obejmuje nie tylko całość nieruchomości. Dotyczy również poszczególne pomieszczenia domu kupionego dzięki dofinansowaniu z programu MdM.

Dom miejscem pracy beneficjenta programu Mieszkanie dla Młodych

Każdy właściciel firmy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że czasem do pracy wystarczy niewielka przestrzeń, odpowiednie oświetlenie, laptop, stół, krzesło oraz odrobina spokoju. Zauważmy, że jeśli grafik komputerowy lub księgowa wykonują swoją pracę w salonie lub w kuchni. Pomieszczenia te nie zmieniają swojej funkcji. Kuchnia pozostaje miejscem, w którym przygotowuje się posiłki, a w salonie nadal może spędzać wolny czas cała rodzina.

Ustawa dotycząca dofinansowania z MdM pozwala bowiem na tego typu działalność. By jeszcze lepiej zrozumieć ograniczenia i możliwości, jakie wynikają z prowadzenia firmy w domu z MdM, posłużymy się kolejnymi przykładami.

Pani Agnieszka prowadzi własną działalność, jest logopedą, zajmuje się diagnostyką oraz terapią – zarówno indywidualną – jak i zbiorową. Jako beneficjenta programu Mieszkanie dla młodych, Pani Agnieszka nie może zaadaptować jednego z pomieszczeń na gabinet logopedyczny, w którym będzie przyjmować pacjentów. Może jednak przygotowywać się w nim do zajęć, tworzyć pomoce, prowadzić rozliczenia związane z prowadzoną działalnością. Jeśli Pani Agnieszka zdecyduje się prowadzić terapię w domu, będzie zmuszana oddać część dofinansowania do wkładu własnego.

Pan Tomasz jest natomiast tłumaczem, głównym narzędziem pracy pana Tomka jest laptop, ponieważ kontakt z klientem odbywa się drogą elektroniczną. Jeśli jednak dochód z tłumaczeń okazałby się niewystarczający i Pan Tomasz zacząłby udzielać korepetycji lub prowadzić kursy językowe dla większych grupy, nie wolno mu przekształcać żadnego z pomieszczeń w salkę lekcyjną. Dotyczyło to również zakupu na fakturę mebli czy pomocy dydaktycznych, takich jak na przykład: tablica, stoliki, czy rzutnik do mieszkania, w którym zarejestrowana została działalność gospodarcza.

Firma w mieszkaniu z MdM

Jak widać z powyższych przykładów, w mieszkaniu kupionym dzięki wsparciu finansowemu z MdM można zarejestrować i prowadzić działalność bez konieczności utraty dopłaty. W przypadku niektórych zawodów, jak na przykład tłumacz, programista, copywriter, działalność ta może być prowadzona bez większych trudności. Dzieje się tak ponieważ żadne z pomieszczeń w domu nie służy w całości wyłącznie działalności komercyjnej.

Jeśli jest inaczej, by nie stracić dotacji, należy ograniczyć pracę związane z firmą do minimum. Możemy wykonywać w nim czynności administracyjno-biurowe związane z prowadzoną działalnością. To najlepszy sposób na to, by oddzielić życie prywatne od zawodowego i jednocześnie nie utracić dopłaty z MdM.