1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy wyższy wkład własny zmobilizuje do zakupów?

Czy wyższy wkład własny zmobilizuje do zakupów?

Już od pierwszego stycznia zgodnie z rekomendacją S zostanie podniesiony wkład własny przy kredycie hipotecznym. Wyższe zabezpieczenie kredytu, ma chronić kredytobiorców i instytucje finansowe przed spiralą niewypłacalności. Jakie będą konsekwencje dla rynku nieruchomości, finansów i klientów, chcących w końcu zakupić swoją pierwszą, upragnioną nieruchomość?

Pośpiech tych, którzy nie spełniają warunków MdM

W związku z tym, że potencjalny kredytobiorca nie spełnia warunków programu Mieszkanie dla Młodych, nie musi czekać na kolejną pulę środków z programu MdM. Z 1 stycznia podniesiony zostanie wkład własny z 15 do 20%. Pięć procent w skali wielotysięcznego kredytu hipotecznego to spora kwota. W sytuacji gdy planuje się remont, czy odświeżenie, takie środki mają ogromne znaczenie. Mimo, iż kredyt z większym wkładem własnym charakteryzuje się korzystniejszą marżą i prowizją, to często „gotówka na start” jest potrzebna.

Z drugiej strony odłożenie kolejnych dziesięciu czy piętnastu tysięcy może zająć sporo czasu, dlatego mobilizacja przez dwa miesiące, może okazać się opłacalna. Oszczędzanie wymaga żelaznej dyscypliny, a nigdy nie wiadomo, jakie dodatkowe potrzeby wyskoczą po drodze. Co więcej, kredyt opłaca się bardziej jak wynajem, a to już kolejna oszczędność. Nawet, gdy wydaje się, że warunki MdM w Twoim przypadku są nie do spełnienia, warto pochylić się nad zagadnieniem jeszcze raz, bo okazuje się, że często problem da się rozwiązać!

Spełniasz warunki MdM? wkład własny dla Ciebie ma mniejsze znaczenie

Mimo, iż podwyżka wkładu własnego również dotknie kredytobiorców chcących skorzystać z puli MdM 2017, to w ograniczonym zakresie. W praktyce różnice zauważą osoby bezdzietne, dla nich wsparcie zostało wyliczone na poziomie 10% i z jedną pociechą – 15%. Rodziny z dwójką mogą liczyć na pokrycie całego wkładu własnego przez państwo – 20%, natomiast trójka i większe rodziny, to aż 30% dofinansowania. Ile to jest w praktyce? Wypełniając kalkulator MdM jesteśmy w stanie nie wychodząc z domu obliczyć kwotę, jaką wsparty zostanie kredyt. Nawet najniższa pomoc proponowana przez Mieszkanie dla Młodych to w konsekwencji wielu lat spłacania kredytu hipotecznego znacząca ulga. Warto pamiętać, że wyższy wkład własny odbije się na niższych ratach miesięcznych.

Jednego możemy być pewni, koniec 2016 i początek 2017 dla to będzie gorący okres na ryku nieruchomości. Ostatnie lata programu Mieszkanie dla Młodych zmobilizują nabywców, środki mogą skończyć się już w lutym. Warto sprawdzić wszelkie możliwości i już teraz pomyśleć o przyszłości, chociażby o MdM 2018.