1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Gorąca atmosfera przed MdM 2017

Gorąca atmosfera przed MdM 2017

Pierwsza pula środków przeznaczona na MdM 2017 rozeszła się szybciej, niż planowali najodważniejsi analitycy. Jak będzie wyglądała sytuacja w styczniu? Już dzisiaj nikt nie ma wątpliwość – w marcu wszyscy już zapomną o środkach z programu Mieszkanie dla Młodych na przyszły rok.

Skąd fenomen programu Mieszkanie dla Młodych 2017?

Największą popularność programowi MdM przysporzyły media, wraz zapowiedzią programu Mieszkanie plus. Wtedy to ogłoszono likwidację Mieszkania dla Młodych i rychłe przesunięcie środków na inne projekty budowlane. Zanim obecny rząd zdążył odciąć się od plotki, ta zaczęła już na dobre własne życie. Nastąpiła mobilizacja wśród osób, które odkładały realizację planów w czasie i tłumnie zaczęto się zgłaszać do banków, których w programie jest 14 (sprawdź listę banków w programie MdM). Dlatego środki rozeszły się tak szybko.

W budżecie państwa zostaną zabezpieczone pieniądze do 2018 roku włączenie – MdM 2018. Co jest zgodne z planem – na taki okres czasu przewidziano realizację programu w ustawie. Znaczy to, że wciąż do zdobycia jest ponad miliard złotych, w tym na MdM 2o17 373 mln zł. Nie są to środki, które wystarczą dla wszystkich chętnych, dlatego spodziewamy się wielkiego poruszenia od początku roku i mnóstwa wniosków MdM.

Mieszkanie Plus też już zdążyło namieszać na rynku nieruchomości. Mimo, iż deweloperzy nie widzą w programie rywala, to niepewna sytuacja wzmaga wątpliwości wśród poszukujących mieszkania. Dotychczas beneficjent sam szukał sobie nieruchomości i starał się o kredyt i dofinansowanie MdM. Teraz w kolejce pierwsi będą wszyscy ci, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Co więcej lokalizacje będą narzucone z góry i nie powstaną od razu na terenie całej Polski. Chociaż BGK patrzy z optymizmem w przyszłość, to przed programem stoi jeszcze wiele niewiadomych.  Dlatego osoby, które już mają na oku nieruchomość, wystarczające środki na część wkładu własnego czy wykończenie widzą w Mieszkaniu dla Młodych ostatnią szansę na pomoc od państwa.

Jak przygotować się do MdM 2017?

Już teraz można pomyśleć o przyszłość i zacząć przygotowania. Kalkulator MdM za nas wyliczy wysokość dopłaty, a nic tak nie motywuje do działania, jak perspektywa dużych oszczędności. Oprócz tego możemy:

  • odwiedzić kilka placówek banków i sprawdzić oferty. Mimo, iż instytucje finansowe współpracują z państwem podczas realizacji programu MdM, to wysokość marży czy prowizja zależą od wewnętrznej polityki banku.
  • sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane przez bank od osoby prowadzącej własną działalność, czy zatrudnionej na etacie.
  • rozejrzeć się za najlepszą nieruchomością spełniającą nasze oczekiwania. Deweloperzy idą na rękę i mogą zarezerwować lokal do stycznia.
  • w sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego można porozumieć się z właścicielem i odroczyć termin sfinalizowania umowy.

Nie warto czekać na ostatnią chwilę. Wcześniejsze przygotowanie oszczędzi na pewno wiele nerwów i biegania. Da komfort psychiczny. Dzięki nowelizacji ustawy, warunki MdM nie są wygórowane i jeszcze wiele osób skorzysta z dofinansowania. A to jak bardzo MdM 2017 się opłaca pozostawiamy do oceny już Państwu.