1. Mieszkanie dla Młodych
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Kredyt hipoteczny z MdM a praca za granicą

Kredyt hipoteczny z MdM a praca za granicą

rodzinka

Wejście Polski do Unii Europejskiej umożliwiło wyjazd zarobkowy do bogatszych krajów UE. Wiele osób postanowiło osiąść tam na dobre, poza granicami kraju zakładają rodziny, urządzają własne domy czy mieszkania. Część jednak chciałaby w końcu wrócić. Jednak powrót uzależniają od tego, czy będą mieli gdzie zamieszkać. Łatwo zakupić mieszkanie w Polsce i spłacać je, pracując w innym państwie? Jak wyglądają kwestie formalne?

MdM a zarobki w obcej walucie

Mieszkanie dla Młodych traktuje jeszcze bardziej restrykcyjnie Rekomendację S niż inne instytucje finansowe. Kredyt hipoteczny można wziąć tylko w PLN. Dlatego single i pary wspólnie pracujące za granicą mają utrudnioną drogę po dofinansowanie.
Zastanawialiśmy się, w jakich sytuacjach można skorzystać z dofinansowania i polecić możemy cztery metody:

 • dla małżeństwa sytuacja jest bardziej skomplikowana. Osoba która została w Polsce może się ubiegać o kredyt, jednak musi zarabiać więcej, niż parter poza granicami kraju. Mimo, iż do wyznaczenia waluty kredytu sprawdzane są wszystkie dochody, to na zdolność kredytową wpływa tylko ta waluta, w której osoba zarabia lepiej. Takie zyski się nie sumują.
 • w przypadku pary w związku nieformalnym ograniczenie wyższych zarobków w Polsce znika. Osoba która podejmie się wziąć całe zobowiązanie na siebie musi spełniać podstawowe warunki programu Mieszkanie dla Młodych i posiadać zdolność kredytową.
 • przyjaciel rodziny, a może ktoś z bliskich spełnia warunki MdM? Choć rozwiązanie wydaje się ryzykowne, warte jest rozpatrzenia.
 • Tylko w jednej sytuacji można skorzystać z dofinansowania MdM bez zaciągania kredytu hipotecznego. Stawiając dom systemem gospodarczym nie otrzymujemy pieniędzy od Banku Gospodarstwa Krajowego, a rozliczamy się Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu waluta, w jakiej uzyskujemy dochód nie ma znaczenia. Co więcej tego rozwiązania nie dotyczą trasze i np. nie musimy się śpieszyć, by złożyć wniosek na MdM 2018. Rozliczanie odbywa się na bieżąco, ważne by spełniać warunki MdM.

  Kredyt hipoteczny a praca za granicą

  To, że kredyty w złotówkach są korzystniejsze i łatwiej dostępne, nie znaczy, że kredyt walutowy zupełnie odszedł do lamusa. Osoby pracujące za granicą mogą się o niego ubiegać w kilku bankach. Niestety, przy zestawieniu z podobnymi, polskimi zarobkami zdolność kredytowa będzie średnio o 20% niższa, a sam kredyt nie będzie już tak atrakcyjny. Mimo to, chcąc zaciągnąć zobowiązania, należy przygotować się już wcześniej i przedstawić w banku:

 • zeznanie podatkowe za 2 ostanie lata,
 • jeżeli są wymagane w konkretnym kraju, to pozwolenie na pobyt i pracę,
 • umowę o pracę,
 • potwierdzone zaświadczenie o pracy i dochodach,
 • należy przedstawić własną historię kredytową z kraju w którym się pracuje.
 • Wszystkie dokumenty myszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

  Każdy, kto przedł całą procedurę związaną z kredytem hipotecznym wie, że trochę formalności należy dopełnić. Dlatego warto się zastanowić nad pełnomocnikiem w sprawach kredytu hipotecznego. Czasem brakuje podpisu, czasem trzeba coś donieść. A dodtatkowa wycieczka do ojczyzny często związana jest z dużym kosztem i kilkoma dniami urlopu.

  Aby w sposób rzetelny zestawić swoje dochody z wymaganiami banków, programu Mieszkanie dla Młodych i charakterystyką nieruchomości warto uzupełnić nasz kalkulator MdM.

  Niestety, nie jest łatwo zaciągnąć kredyt w Polsce, jednocześnie pracując za granicą. Formalności mogą zniechęcić. Sam dostęp do dopłaty MdM jest równie mocno utrudniony. Jednak dla osób, które zaryzykowały wszystko i odniosły sukces w innym państwie, wszystkie takie utrudnienia to błahostka. Co nie zmienia faktu, że powrót do ojczyzny powinien być maksymalnie ułatwiony. Znacie podobny przypadek, który zakończył się sukcesem?