1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Limity cenowe MdM w najbardziej znanych miastach w Polsce

Limity cenowe MdM w najbardziej znanych miastach w Polsce

Właśnie wszedł w życie program Mieszkanie dla Młodych. Program zakłada limity cenowe, które zawężają możliwość wyboru własnego lokum.

Limity cenowe, ustalane przez BGK, zależne są od lokalizacji poszczególnych mieszkań. Warto wspomnieć, że w dużych miastach oferty spełniające warunki programu stanowią jedynie kilka procent całego rynku nowych mieszkań. Dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych najtrudniej będzie uzyskać w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu. Najłatwiejszą sytuację będą mieli z kolei mieszkańcy Bydgoszczy i Gdańska. W Krakowie limit cenowy, czyli maksymalna cena za 1m2, będzie się kształtował na poziomie 4,8 tys. zł, w Warszawie 5,8 tys. zł, we Wrocławiu natomiast 4,7 tys. zł. Jest to kwota niższa od średnich cen transakcyjnych w danych miastach, która wynosi odpowiednio 6,1 tys. zł, 7,1 tys. zł i 5,5 tys zł. Wynika z tego, że mieszkańcy tych miast będą mieli problem ze znalezieniem nieruchomości spełniającej kryterium maksymalnej ceny za 1m2, a ich poszukiwania ograniczą się z pewnością do dzielnic położonych daleko od centrum.

Problemu nie powinno stanowić znalezienie odpowiedniego mieszkania w Bydgoszczy, gdzie limit wynosi 4,4, tys. zł, Gdańsku – ok. 5,7 tys. zł, Katowicach – ok. 4,6 tys. zł, Łodzi – 5 tys zł, czy Zielonej Górze – ok. 4,2 tys zł. Ceny transakcyjne w tych miastach są niższe od limitów i wynoszą 3,8 tys. zł w Bydgoszczy, 5,1 tys. zł w Gdańsku, ok. 3,6 tys. zł w Katowicach i Łodzi oraz 3,1 tys zł w Zielonej Górze. Mieszkańcy tych miast będą mogli wybierać spośród szerokiej oferty mieszkań dostępnych w MdM.

Jak wynika z powyższej analizy, ustalone limity cenowe mogą być poważną przeszkodą w znalezieniu mieszkania w odpowiedniej lokalizacji. Oczekuje się jednak, że deweloperzy będą skłonni do dostosowania swoich ofert do warunków MDM w najbliższych tygodniach.