1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych – odpowiadamy na pytania o procedurę w BGK

Mieszkanie dla Młodych – odpowiadamy na pytania o procedurę w BGK

Dla naszych czytelników jednym z większych problemów, jest wnioskowanie w BGK o pomoc. Jak wygląda i czego oczekiwać? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania. Startowanie o dopłatę MdM wcale nie jest trudne!

BGK i wniosek o MdM -najczęściej zadawane pytania

Jak złożyć wniosek o dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych?
Najprościej aplikować o nią, jednocześnie składając wniosek o kredyt hipoteczny. W banku otrzymamy informacje o logowaniu do serwisu MdM, prowadzone przez BGK.

Jak rejestrowane są wnioski w BGK o dopłatę MdM
Zazwyczaj wnioski rejestrowane są w dniu, w którym złożono wniosek. Nowe podania oraz zgłoszenia zmiany wniosku (np dla osób, którym urodziło się dziecko) przyjmowane są codziennie do godziny 14.00. Jeśli wniosek wpływanie po tej godzinie albo w dniu wolnym od pracy- wniosek zarejestrowany zostanie z datą późniejszą. Przy naborze decyduje kolejność zgłoszeń, więc godzina wpłynięcia wniosku może być kluczowa dla otrzymania środków.

Ile czeka się na decyzje o przyznaniu dopłaty z Mieszkania dla Młodych?
Decyzja wydawana może być już w dniu złożenia wniosku. Odpowiedź o tym znajdziesz w punkcie wyżej.

Ile ważna jest decyzja z BGK?
Decyzja o przyznaniu środków z programu Mieszkanie dla Młodych ważna jest przez 60 dni. W tym czasie należy sfinalizować zakup nieruchomości oraz podpisać umowę o kredyt hipoteczny. W przypadku jakichkolwiek opóźnień – należy niezwłocznie poinformować o tym bank oraz BGK. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia tego terminu na indywidualny wniosek.

Czy można złożyć wniosek o dopłatę MdM w kilku bankach?
Tak, BGK potraktuje to jak jeden wniosek, a my będziemy mogli wybrać ofertę banku, która pasuje nam bardziej. W sytuacji, gdy mamy już pozytywną decyzję, a zdecydujemy się na zmianę banku – można to zrobić.

Czy BGK przyznaje dopłaty osobom, które są rodzicami, ale dziecko nie mieszka z nimi na co dzień?
Zasadniczo, zwiększona pomoc MdM ma trafić do osób, które faktycznie mieszkają i sprawują pieczę nad dzieckiem. Więc nawet jeśli dany rodzic ma prawa do opieki nad dzieckiem, płaci na nie alimenty itp. to w świetle założeń programu, większa dopłata mu się nie należy.

Czy można utracić dopłatę z MdM?

Tak, szczegółowo napiszemy o tym w kolejnym artykule.