1. Mieszkanie dla Młodych
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Pierwsza pula MdM 2018 wciąż w grze!

Pierwsza pula MdM 2018 wciąż w grze!

rodzenstwo

Sporo osób niestety nie zdążyło z formalnościami i dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 minęło bezpowrotnie. Czy jednak dalej aktualne jest pytanie – a może tak MdM 2018? Oczywiście! Mimo sprzecznych informacji przewijających się w mediach, to wciąż dużo środków czeka na beneficjentów.

Musimy się śpieszyć?

W samym styczniu złożono około 15 tysięcy wniosków. Wiąże się to z z 2 pulą MdM 2017. Zarezerwowano ok 375 milionów złotych. Należy pamiętać, że można było rozdysponować 95% całości – ok 354 mln. zł. Z prostego obliczenia wynika, że na przyszły rok przydzielono już ponad 20 milionów złotych. Jeszcze nie można mówić o pośpiechu, jednak wraz z końcem pieniędzy na 2017, zainteresowanie wciąż otwartą pulą wzrośnie niepomiernie. Z początkiem miesiąca było około 200 milionów.

Na jak długo starczy pieniędzy? W zeszłym roku pierwsze pieniądze rozdysponowane zostały do połowy marca. Następna pula na kolejny rok skończyła się po niecałych 4 miesiącach. Gdyby trend był podobny, to pieniędzy zabraknie w maju… Tylko, że patrząc na styczniowe zainteresowanie pieniądze mogą się skończyć dużo wcześniej. Marzec, kwiecień? Z niecierpliwością czekamy na nowe zestawienia Banku Gospodarstwa Krajowego. Na cały 2018 rok przeznaczono 782 mln złotych. Od 1 stycznia dostępna będzie 381, popularność pewnie się nie zmniejszy.

Brakujące 5% przeznaczone jest na dopłatę po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego lub następnego dziecka. Nadal można też składać do właściwych Urzędów Skarbowych wnioski zwrot podatku VAT na specjalnych zasadach – Pieniędzy na ten cel nie dotyczy narzucony roczny limit przydzielony przez ustawę o działaniu programu MdM.

Masz już wybraną nieruchomość? Kredyt hipoteczny jest przydzielany na konkretną inwestycję. Na jak duże dofinansowanie możesz liczyć, sprawdzisz wpisując podstawowe dane w kalkulator MdM. Tysiące osób udowodniło, już, że Mieszkanie dla młodych się opłaca!

O czym pamiętać trzeba przed złożeniem wniosku?

Ustawodawca stawia przed przyszłym beneficjentem kilka wymagań, obostrzenia dotyczą:

 • wnioskodawcy – nie może mieć więcej jak 35 lat, w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby. Osoby z trójką pociech nie muszą się śpieszyć, limit wieku ich nie obowiązuję. Dużych rodzin nie dotyczy również zapis o nieposiadaniu nieruchomości w przeszłości. Nikogo nie dziwi wzrost potrzeb mieszkaniowych. Niestety, z programu można skorzystać tylko raz.
 • kredytu hipotecznego. Takie zobowiązanie musi zostać zaciągnięte na minimum piętnaście lat. Z wkłądem własnym nie przekraczającym 50%, do tego w złotówkach.
 • Warto przeczytać dokładnie wszystkie obowiązujące zasady MdM.
  W sumie Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok to prawie 600 milionów złotych czekających na beneficjentów!

  Jest nad czym się zastanawiać. Średnie dofinansowanie sięga 25 tysięcy złotych. W dużych miastach może sięgnąć nawet 100 tys.! To są duże pieniądze, które w perspektywie wielu lat spłacania kredytu będą rzeczywistym ułatwieniem. Oczywiście, należy przeprowadzić kilka symulacji, odwiedzić kilka oddziałów banków, by wyrobić sobie opinię, zdobyć wiedzę potrzebną do negocjacji. Około 40% kredytów zaciąganych jest przy wsparciu doradcy kredytowego, taka pomoc może okazać się bardzo opłacalna!