PKO BP rozpoczął już przyjmowanie wniosków o kredyt hipotecznych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowane osoby muszą przede wszystkim pamiętać, że podstawą naliczania dofinansowania jest powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu. Trzeba brać także pod uwagę limity cenowe obowiązujące w danej gminie oraz fakt, że kredyt musi być udzielany na okres minimum 15 lat w wysokości minimum 50% ceny lokalu. Kredytem będzie można sfinansować wyłącznie nabycie nowo wybudowanej nieruchomości.
Bardzo istotną informacją jest wysokość opłat i prowizji. PKO BP oferuje swoim klientom 0% prowizji w przypadku skorzystania z czteroletniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji. Bank uwzględnił także możliwość wcześniejszej spłaty kredytu ze zmienną stopą procentową – 2% od kwoty spłaty, jednak nie mniej niż 200 zł. Ponadto, jeżeli środki na częściową spłatę pochodzą ze wsparcia finansowego w ramach MdM, bank nie pobiera żadnej prowizji (zgodnie z zasadami w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi).
Kredyt hipoteczny udzielany jest jedynie w złotych polskich, a finansowanie może sięgać 90% wartości nieruchomości. Co ważne, okres kredytowania w programie Mieszkanie dla Młodych rozciąga się w tym przypadku od 15 do nawet 35 lat.
Decyzja o zaciągnięciu się kredytu MdM w PKO BP, będzie uprawniała do wyboru sposobu spłacania rat. Klienci będą mogli zdecydować się na raty malejące lub równe. Co ważne, wybraną formułę spłaty będzie można zmieniać w trakcie trwania umowy kredytowej. Zabezpieczeniem kredytu jest w tym wypadku hipoteka na finansowanej nieruchomości oraz przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia od zdarzeń losowych.
Dodatkowo Bank PKO BP oferuje mechanizm bilansujący, który pozwala na obniżanie płaconych odsetek. Aby go uruchomić będziemy potrzebowali zwykły rachunek osobisty w Banku PKO BP. Następnie deklarujemy minimalną kwotę, która musi pozostać na prowadzonym rachunku, a także maksymalny pułap kwotowy. W przypadku, gdy dostępne środki przekroczą ten pułap, różnica automatycznie pomniejszy kapitał kredytu zmniejszając tym samym odsetki i miesięczną ratę. Co ważne, środki te można w każdej chwili wycofać na rachunek podstawowy. Należy pamiętać, że po wycofaniu kapitał zwiększy się razem z comiesięczną ratą – najważniejszy jest tutaj czas, w którym udało nam się przelać środki na rachunek bilansujący.