W programie Mieszkanie dla Młodych wysokość dopłaty została uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Jednakże, nawet osoby bezdzietne nie zostały pozostawione same sobie. Mogą liczyć na 10% dopłaty, a to spora część wkładu własnego do kredytu hipotecznego! Na co mogą liczyć inne osoby, z większymi rodzinami? Serdecznie zapraszamy do lektury.
Wychowując jedno dziecko możemy otrzymać piętnaście procent dopłaty, dwójka natomiast to dofinansowanie w wysokości 20%. Najbardziej zadowolone będą osoby, mające przynajmniej trójkę pociech. Dla nich ustawodawca przewidział najwyższe, bo 30% wsparcie. To prawie jedna trzecia wartości nieruchomości. Do tej pory 3 154 rodziny otrzymały dopłatę tej wysokości, na co przeznaczono 246 milionów złotych. To znaczy, że średnia wyniosła ok 78 tys. złotych, takich pieniędzy nie można zlekceważyć.
Podane wyliczenie oczywiście nie oddaje w całości możliwych korzyści. Limity MdM są różne w całej Polsce. Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza maksymalny koszt metra kwadratowego dla każdego województwa oddzielnie. Gdzie najwyższa dopuszczalna cena jest w największych miastach, niższa w gminach sąsiadujących z metropolią i najniższa w pozostałej części regionu. Jak to wygląda w praktyce? W rekordowej Warszawie do 65 metrowego mieszkania możemy uzyskać około 120 tys złotych dopłaty. Pod Poznaniem natomiast będzie to poniżej 90 tysięcy zł. Z drugiej strony, w świętokrzyskim będzie to już mniej niż 70.
Do zestawienia użyliśmy maksymalnych możliwych cen obowiązujących w wskazanych regionach. Dodatkowo, warto pamiętać, że osoby nie mające trójki dzieci uzyskują dopłatę do 50 metrów, natomiast rodziny wielodzietne do 65 mkw.
Oprócz zwiększonego metrażu objętego dopłatą, rodziny takie mogą zakupić także większą nieruchomość. Maksymalna powierzchnia mieszkania dla osób nie mających trójki dzieci to 75 mkw na mieszkanie i 100 w przypadku domu. Duże rodziny, w obu przypadkach mogą doliczyć sobie dodatkowe 10 metrów. Co ciekawe, ustawa rozróżnia powierzchnię użytkową od mieszkalnej, przez co nieruchomość może zostać zoptymalizowana, zyskując trochę miejsca.
To nie koniec plusów. Rodzina z minimum trójką dzieci ma lepsze warunki MdM niż pozostali. Przede wszystkim limit wieku – maksymalnie 35 lat nie dotyczy ich w zupełności. O dopłatę mogą ubiegać się osoby starsze. Poza tym ustawa wymaga, by przyszły beneficjent nie posiadał w przeszłości nieruchomości. Większe rodziny jednak mogły mieć wcześniej mieszkanie czy dom, gdyż zwrócono uwagę na to, że wraz z powiększaniem się gromadki dzieci, wzrastają potrzeby mieszkaniowe.
Należy pamiętać jednak o jednej, bardzo ważnej sprawie. Z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można skorzystać tylko raz! Zabieg ten ma na celu maksymalnie ograniczyć próby wyłudzenia środków z MdM.
Dla wszystkich pozostają jednakowe zasady dotyczące samego kredytu hipotecznego. Nie może on zostać zaciągnięty w innej walucie, niż PLN. Dodatkowo minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. Dopiero po pięciu można strać się o wcześniejszą spłatę, nie narażając na dodatkowe koszty. Trzecim i ostatnim warunkiem jest maksymalny poziom wkładu własnego, który nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent.
Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, to poczytaj, zastanów się nad programem. Może ktoś z bliższych, lub dalszych znajomych uzyskał dopłatę? W sumie rozpatrzono pozytywnie prawie sto tysięcy wniosków. Skoro tyle osób zaufało MdM, to musi się opłacać! Tym bardziej, że w styczniu 2018 roku ruszy ostatnia pula dopłat do kredytu hipotecznego w ramach Mieszkania dla Młodych.