1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Troje i więcej dzieci, najwyższa dopłata MdM

Troje i więcej dzieci, najwyższa dopłata MdM

troje dzieci doplata mdm

W programie Mieszkanie dla Młodych wysokość dopłaty została uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Jednakże, nawet osoby bezdzietne nie zostały pozostawione same sobie. Mogą liczyć na 10% dopłaty, a to spora część wkładu własnego do kredytu hipotecznego! Na co mogą liczyć inne osoby, z większymi rodzinami? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wychowując jedno dziecko możemy otrzymać piętnaście procent dopłaty, dwójka natomiast to dofinansowanie w wysokości 20%. Najbardziej zadowolone będą osoby, mające przynajmniej trójkę pociech. Dla nich ustawodawca przewidział najwyższe, bo 30% wsparcie. To prawie jedna trzecia wartości nieruchomości. Do tej pory 3 154 rodziny otrzymały dopłatę tej wysokości, na co przeznaczono 246 milionów złotych. To znaczy, że średnia wyniosła ok 78 tys. złotych, takich pieniędzy nie można zlekceważyć.

Duża rodzina – Mieszkanie dla Młodych

Podane wyliczenie oczywiście nie oddaje w całości możliwych korzyści. Limity MdM są różne w całej Polsce. Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza maksymalny koszt metra kwadratowego dla każdego województwa oddzielnie. Gdzie najwyższa dopuszczalna cena jest w największych miastach, niższa w gminach sąsiadujących z metropolią i najniższa w pozostałej części regionu. Jak to wygląda w praktyce? W rekordowej Warszawie do 65 metrowego mieszkania możemy uzyskać około 120 tys złotych dopłaty. Pod Poznaniem natomiast będzie to poniżej 90 tysięcy zł. Z drugiej strony, w świętokrzyskim będzie to już mniej niż 70.
Do zestawienia użyliśmy maksymalnych możliwych cen obowiązujących w wskazanych regionach. Dodatkowo, warto pamiętać, że osoby nie mające trójki dzieci uzyskują dopłatę do 50 metrów, natomiast rodziny wielodzietne do 65 mkw.

Pozostałe udogodnienia dla rodzin z trójką dzieci w MdM

Oprócz zwiększonego metrażu objętego dopłatą, rodziny takie mogą zakupić także większą nieruchomość. Maksymalna powierzchnia mieszkania dla osób nie mających trójki dzieci to 75 mkw na mieszkanie i 100 w przypadku domu. Duże rodziny, w obu przypadkach mogą doliczyć sobie dodatkowe 10 metrów. Co ciekawe, ustawa rozróżnia powierzchnię użytkową od mieszkalnej, przez co nieruchomość może zostać zoptymalizowana, zyskując trochę miejsca.
To nie koniec plusów. Rodzina z minimum trójką dzieci ma lepsze warunki MdM niż pozostali. Przede wszystkim limit wieku – maksymalnie 35 lat nie dotyczy ich w zupełności. O dopłatę mogą ubiegać się osoby starsze. Poza tym ustawa wymaga, by przyszły beneficjent nie posiadał w przeszłości nieruchomości. Większe rodziny jednak mogły mieć wcześniej mieszkanie czy dom, gdyż zwrócono uwagę na to, że wraz z powiększaniem się gromadki dzieci, wzrastają potrzeby mieszkaniowe.
Należy pamiętać jednak o jednej, bardzo ważnej sprawie. Z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można skorzystać tylko raz! Zabieg ten ma na celu maksymalnie ograniczyć próby wyłudzenia środków z MdM.

Jakie warunki MdM się nie zmieniają?

Dla wszystkich pozostają jednakowe zasady dotyczące samego kredytu hipotecznego. Nie może on zostać zaciągnięty w innej walucie, niż PLN. Dodatkowo minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. Dopiero po pięciu można strać się o wcześniejszą spłatę, nie narażając na dodatkowe koszty. Trzecim i ostatnim warunkiem jest maksymalny poziom wkładu własnego, który nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent.

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, to poczytaj, zastanów się nad programem. Może ktoś z bliższych, lub dalszych znajomych uzyskał dopłatę? W sumie rozpatrzono pozytywnie prawie sto tysięcy wniosków. Skoro tyle osób zaufało MdM, to musi się opłacać! Tym bardziej, że w styczniu 2018 roku ruszy ostatnia pula dopłat do kredytu hipotecznego w ramach Mieszkania dla Młodych.