1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania na rynku wtórnym?

Niestety, odkupując mieszkanie trzeba być bardzo czujnym. Rynek nieruchomości jest pełen różnych ofert. Jak wybrać wśród wszystkich perełkę? Co determinuje cenę? Przecież rozbieżności są ogromne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować. Nasze kompendium jest idealnym początkiem, gdy rozglądamy się za nieruchomością. Oczywiście, każdy nabywca dołożyłby jeszcze kilka swoich wniosków. Tyle, ile mieszkań na rynku wtórnym, tyle samo ciekawych spostrzeżeń

Cenę mieszkania determinuje wiele czynników. Można kupić dużo tańsze, jednak np. zniszczone lokum do remontu. Rozwiązanie ma ten plus, że jeżeli jesteśmy architektami – amatorami możemy puścić wodzę fantazji i wcale się nie ograniczać. Po drugiej stronie są drogie, luksusowo wykończone apartamenty. Wyglądające jak z okładek katalogów. Niestety, ceny takich nieruchomości są adekwatne.
Musimy pamiętać jednak, że lokal nie jest integralny, okolica ma ogromny wpływ, liczy się całe otoczenie. Co jeszcze trzeba sprawdzić, czego dopilnować?
Popularność rozwiązania rośnie ze względu na kilka czynników. Takie nieruchomości są objęte dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych, którego wysokość możesz sprawdzić wpisując kilka danych do naszej aplikacji – kalkulator MdM. Z drugiej strony spada opłacalność lokat i zainteresowani szukają innego miejsca, gdzie korzystnie można zainwestować pieniądze.

Aspekt prawny – dokumenty ważne przy zakupie

Jest kilka rzeczy, które koniecznie trzeba sprawdzić zanim podejmie się decyzję.
Zaczynamy oczywiście od księgi wieczystej. Znając numery, możemy w domy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Nie ma na szczęście w tym nic skomplikowanego, informacje są dostępne w internecie. Z niej dowiemy się, czy rozmawiamy z faktycznym właścicielem nieruchomości.
WAŻNE, taka nieruchomość może mieć wpisaną służebność. Co to jest? Wymieniona osoba ma prawo mieszkać w lokalu do swojej śmierci. Co ważne, taki zapis, jeżeli jest ujęty, może przejść na małżonka takiej osoby czy dzieci. Prawo nie musi wygasnąć ze zmianą właściciela.
Należy zadbać o oświadczenie sprzedającego – nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich. Na przykład prawo dożywocia wcale nie musi być ujęte w księdze wieczystej.
Sprzedający mógł zadłużyć lokal w inny sposób. Chociażby nie płacąc czynszu do spółdzielni czy wspólnoty. Warto również sięgnąć głębiej i sprawdzić dostawcę prądu czy telewizji i internetu. Może się tego trochę nazbierać. Niespodzianka nie należałby do najprzyjemniejszych.
Należy sprawdzić, czy nie ma dodatkowych lokatorów, a sprzedający powinien przedłożyć stosowne oświadczenie.

Sprawdzić należy to wszystko może podnieść koszty utrzymania mieszkania

AGD / RTV – stary sprzęt to prawdziwa skarbonka. Nie dość, że może generować koszty związane z naprawą, to jeszcze nikt w tamtych czasach nie słyszał o energooszczędności. Żeby rachunek w końcowym rozrachunku, nie przyprawił o zawrót głowy, należy wszystko dokładnie sprawdzić.
Kuchenka / piecyk. Dużo gotujecie? Mimo, że praktyczne, płyty grzewcze znacząco podnoszą rachunki za prąd. Może w mieszkaniu jest podłączony gaz?
Bojler. Każdy po ciężkim dniu pracy marzy o gorącej kąpieli czy prysznicu. Nie każdy obiekt ma ciepłą wodę bezpośrednio. Nie dość, że trzeba go włączać i wyłączać, to jeszcze gdy nie dopilnujemy, to zaserwujemy sobie zimną, ożywczą kąpiel. Taki sprzęt niestety również odbije się znacząco na rachunku.
Ogrzewanie. Idealnym rozwiązaniem jest obiekt po termoizolacji z ogrzewaniem miejskim. Gorzej cenowo wychodzi gaz a potem piece elektryczne. Mimo, że kaloryfery na prąd są coraz nowocześniejsze, jak np. piece akumulacyjne, to i tak koszty rosną. Bezpośredni wpływ na rachunki będzie też miał też stan okien.
Mimo, że to może brzmi dziwnie, ale warto drugi raz przyjść samemu, przejść się po okolicy, sprawdzić, czy na klatce jest spokojnie. To wszystko będzie miało wpływ na komfort późniejszego mieszkania. Będzie gdzie zaparkować auto, gdy do lokalu nie jest przypisane miejsce czy garaż? Przystanki są blisko, jest dobra komunikacja z centrum? Na co jeszcze zwracacie uwagę? Może siłownia, knajpki czy park.

Samo podpisanie umowy jeszcze nie kończy formalności. Musicie zadbać o rzetelny odbiór nieruchomości. Wszystko w środku musi się zgadzać z umową. Historia zna różne przypadki i niestety zdarzają się osoby, które np. zabierają elementy wyposażenia.

tekst nie miał na celu zniechęć przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Ma pokazać, że trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Czym będziemy dokładniejsi, tym mniej rzeczy może nas w przyszłości zaskoczyć. Wybór mieszkania to decyzja na lata, dlatego warto być dokładnym!