1. Mieszkanie dla Młodych
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Para bez ślubu stara się o dopłatę MdM

Para bez ślubu stara się o dopłatę MdM

para bez slubu a mdm

Całe szczęście, wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych nie jest uzależnione od stanu cywilnego. O dopłaty mogą się starać małżeństwa, single i pary bez ślubu. Jak to wygląda w praktyce? Czy droga po dopłatę MdM jest w tym przypadku utrudniona?

Wcześniejsza edycja programu nie umożliwiała parze bez sformalizowanego związku wzięcia wspólnej odpowiedzialności za kredyt. Kontrowersje budził zapis:

„Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej do umowy mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

Dzisiaj dysponujemy większym możliwościami, do kredytu może przystąpić każdy, kto wykaże na to ochotę.

Para bez ślubu zaciąga kredyt z MdM?

Wspomniane ułatwienie jednak nie jest w pełni satysfakcjonujące dla podobnych związków. O kredyt dofinansowany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie się mogła ubiegać tylko jedna osoba. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach np. dla banku jest obojętne, w jakim związku pozostajemy. Dlatego zrzucenie większej odpowiedzialności na jednego z partnerów nie zostało przyjęte ze zrozumieniem. W tym wypadku procedura jest podobna jak w MdM dla singla. Z drugiej strony, wcześniej nawet takie rozwiązanie nie było możliwe.

Ile dopłaty otrzyma para bez ślubu?

Tak, jak w każdym innym przypadku, wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje 4 warianty, od 10 do nawet 30%, co szybko obliczysz dzięki aplikacji kalkulator MdM.
Dużo zależy od ceny samej nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego raz na kwartał wyznacza maksymalny koszt metra kwadratowego dla poszczególnych województw. Najwyższe limity MdM są w największych aglomeracjach, trochę nisze w gminach z nimi sąsiadujących, najniższe natomiast w pozostałej części regionu.

Jak szukać nieruchomości zgodnej z MdM?

Na szczęście jest w czym wybierać. Pamiętać należy o tym, że koszt mkw nie może przekroczyć limitu MdM. Dodatkowo mieszkanie powinno mieć maksymalnie 75 metrów, dom natomiast 100. duże rodziny, z trójką dzieci mogą zdecydować się na o dziesięć metrów większą nieruchomość.
Dom lub mieszkanie pochodzić mogą z rynku pierwotnego i wtórnego. Wachlarz jest szeroki. Tylko w przypadku budowy domu systemem gospodarczym możemy pozwolić sobie na własne źródła finansowania, nie musimy decydować się na kredyt hipoteczny.
Oprócz tego, szukając miejsca dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę np. na odległość, jaką będziemy musieli pokonać do pracy. Czy sklepy są wystarczająco blisko? A może lubimy lasy? Na komfort życia ma wpływ nawet położenie mieszkania względem słońca, o czym poczytamy w ciekawym artykule: http://paremetrow.pl/mieszkanie/parametry/orientacja-wzgledem-stron-swiata/.
Osoby wychowujące dzieci zwrócą większą uwagę na bezpieczeństwo i place zabaw. będą poszukiwały miejsca, gdzie szkoły i przedszkola są blisko. Z czasem przyda się komunikacja miejska. Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę

Mimo, że MdM dla par bez ślubu jest możliwy, to nie jest to w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie. Jednak, dla zainteresowanych nie będzie to przeszkoda nie do pokonania. Dopłata jest w zasięgu ręki, można skorzystać z dofinansowania na różne sposoby.